Czechy nie chcą euro

Opublikowano: 14.08.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 498

Czeski rząd zaprzestał informowania Komisji Europejskiej o postępach w kwestii spełniania czterech kryteriów z Maastricht, czyli wymogów koniecznych do wprowadzenia euro. Przyjęcie waluty Unii Europejskiej nie cieszy się zbytnim poparciem za naszą południową granicą, ponieważ opowiada się za nią zaledwie jedna czwarta społeczeństwa.

Każde państwo aspirujące do rezygnacji ze swojej waluty narodowe na rzecz euro, musi publikować coroczne raporty dotyczące ewentualnego spełniania przez nie kryteriów przewidzianych w obowiązującym od 1993 r. Traktacie z Maastricht. Wśród nich znajdują się takie kwestie jak stabilność cen, zdrowe finanse publiczne, stabilność kursu wymiany oraz konwergencja długoterminowych stóp procentowych.

Czechy w ostatnich latach spełniały trzy z czterech podstawowych kryteriów do przyjęcia waluty euro, stąd czeska inflacja nie różniła się znacząco od europejskiego poziomu, zadłużenie skarbu państwa znajdowało się pod kontrolą, zaś czeskie stopy procentowe nie różnią się od tych unijnych.

Rezygnacja z korony czeskiej nie jest jednak popularna wśród tamtejszego społeczeństwa, ponieważ według ostatnich sondaży za przyjęciem euro opowiada się zaledwie 26 proc. ankietowanych w tej sprawie. Wyrazicielem woli Czechów jest zresztą czeski premier Andrej Babiš, który w jednym z ostatnich wywiadów jednoznacznie stwierdził, że nie widzi takiej potrzeby.

Na podstawie: Ihned.cz, Respekt.cz
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. emigrant001 14.08.2019 23:22

    Rozum Czechów nigdy nie opuścił

  2. Hassasin 15.08.2019 09:17

    Spytali Słowaków jak było/jak jest. A Słowacy odpowiedzieli: rozerwało nam d….. :/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.