Czechy definiują przyczynę kryzysu gazowego

Opublikowano: 21.10.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2047

Decyzja Unii Europejskiej o odchodzeniu od paliw tradycyjnych w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery przy jednoczesnym braku źródeł odnawialnych spowodowała niekontrolowany wzrost cen gazu. Pisze o tym czeski dziennikarz Jiří Sládek w gazecie „iDnes”.

Autor artykułu skrytykował narzuconą przez Brukselę decyzję krajów europejskich o gwałtownym ograniczeniu produkcji tradycyjnego paliwa bez wypracowania wystarczająco efektywnego systemu wykorzystania źródeł odnawialnych. Według niego Europa po prostu nie może obejść się bez gazu ziemnego, który importuje głównie z Rosji i Norwegii. „Gaz stał się nieodzownym źródłem energii dla Europy w czasie przejścia od „starej ery węglowej” do „nowej, odnawialnej” przyszłości” – uważa reporter.

Sládek podkreślił też, że dziś prawie trzy miliony Europejczyków nie może ogrzać swoich domów, choć mają stałą pracę. Jednocześnie Komisja Europejska nie chce znieść podatku od dostaw energii elektrycznej nawet w czasie kryzysu, oferując jedynie dotacje dla najbiedniejszych grup ludności.

20 października szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła o ryzyku zamykania przedsiębiorstw w UE z powodu rosnących cen energii. Ubolewała nad działaniami Gazpromu, który realizował długoterminowe kontrakty z europejskimi partnerami, ale „nie reagował na wyższy popyt, jak było to wcześniej”.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MasaKalambura 21.10.2021 17:40

    Ciekawe, czy taka cena za gaz zwiększy opłacalność gazoportu i naszego połączenia z gazem norweskim.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.