Czas na wygnanie z rajów

Opublikowano: 19.04.2013 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 523

Walka z uchylaniem się od płacenia podatków będzie tematem najbliższego szczytu UE, który odbędzie się 22 maja. Swoje poparcie dla uregulowania tego problemu wyrazili ostatnio prezydent Francji, kanclerz Niemiec i premier Wielkiej Brytanii.

Jak informuje PAP, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy opublikował komunikat video na ten temat. „Każdego roku tracimy w UE 1 bilion euro w wyniku uchylania się od płacenia podatków. To niemal tyle samo, co wartość całego produktu narodowego Hiszpanii, piątej co do wielkości gospodarki UE, albo cały budżet Unii na siedem lat. To sto razy więcej niż uzgodniona niedawno pomoc finansowa dla Cypru” – powiedział Van Rompuy. Podkreślił, że unikanie płacenia podatków jest nieuczciwe wobec obywateli i firm wywiązujących się ze swoich zobowiązań w tym względzie, a także wobec państw, które potrzebują środków, żeby podreperować swe finanse. – „Aby poradzić sobie z tym problemem, zarówno na poziomie krajowym jak i globalnym, Europa musi mówić jednym głosem” – ocenił szef Rady Europejskiej.

Dyskusja na temat wzmocnienia walki z uchylaniem się od płacenia podatków odżyła w ostatnich dniach po ujawnieniu przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) informacji, według której 130 tys. osób z ponad 170 krajów ukryło przed fiskusem swój majątek w rajach podatkowych na całym świecie. Między innymi wzmogła się presja na złagodzenie tajemnicy bankowej. Austria i Luksemburg, dwa kraje sprzeciwiające się dotąd automatycznej wymianie informacji bankowej, zasygnalizowały gotowość do zmiany stanowiska.

Ponadto, swoje poparcie dla walki z „rajami podatkowymi” wyrazili ostatnio prezydent Francji, kanclerz Niemiec i premier Wielkiej Brytanii. François Hollande ogłosił, że francuskie banki będą co roku publikowały listę wszystkich swoich filii zagranicznych i ujawniały „naturę ich działalności”. Ma to uniemożliwić bankom ukrywanie transakcji realizowanych w rajach podatkowych. Poza tym, ministrowie musieli do 15 kwietnia ujawnić swój majątek osobisty (do tej pory byli zobowiązani do tego tylko na początku i na końcu swojej kadencji). Ich deklaracje majątkowe zostały udostępnione opinii publicznej. Będzie je sprawdzać niezależna instytucja. Specjalna prokuratura ma się koncentrować na dużych oszustwach podatkowych i sprawach korupcyjnych. Reuters pisze, że Hollande próbuje odbudować zaufanie publiczne, nadszarpnięte aferą byłego ministra ds. budżetu Jérôme Cahuzaca, który musiał podać się do dymisji, oskarżony o posiadanie tajnego konta za granicą i uchylanie się od płacenia podatków.

Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel i brytyjski premier David Cameron opowiedzieli się za podjęciem bardziej energicznej walki z oszustwami podatkowymi przez kraje G8. Berlin i Londyn będą domagały się zarówno na szczycie G8, jak i na forum G20 postępów w wymianie informacji podatkowych między krajami. Na tym pierwszym, który odbędzie się w czerwcu, siedem przodujących gospodarczo krajów świata oraz Rosja będą ustalać wspólne normy opodatkowania międzynarodowych koncernów, wykorzystujących swoją strukturę do legalnego unikania podatków.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. dagome12345 19.04.2013 10:30

    jak znam eurokołchoz to przepisy beda obowiazywac małe i srednie firmy a wielkie molochy korporacyjne i tak omina przepisy zwiekszajac tym samym swoja siłe( przejmujac nadal swoja konkurencje) …

  2. lboo 19.04.2013 10:40

    Kolejna przykrywka żeby dokręcić srubę obywatelom.

    @dagome12345: A więc łatwo się domyslić kto takim przepisom pomaga zaistnieć.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.