Czas na nowe prawo

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą Komisję Europejską do stworzenia konkretnych przepisów regulujących usługi oferowane w ramach tzw. gospodarki dzielenia się, w rodzaju Airbnb czy Uber. Nowe przepisy mają chronić konsumentów i pracowników.

Jak pisze Biznes.onet.pl, eurosposłowie uznali, że jedną z szarych stref gospodarki, które wymagają uregulowania przepisami, jest tzw. sharing economy, która zaczyna obejmować coraz szerszy wachlarz usług i w sposób niepokojący dominować w niektórych sektorach nad rozwiązaniami tradycyjnymi. Dotyczy to np. zakwaterowania ( Airbnb to usługi hotelowe w prywatnych domach) czy transportu (Uber i Blablacar, prywatne samochody działające jak taksówki czy autobusy).

Eurodeputowani chcą m. in. żeby określone zostały jasne różnice pomiędzy tzw. indywidualnymi usługodawcami, czyli osobami prywatnymi, które chcą za opłatą podzielić się swoją nieruchomością lub samochodem z inną osobą i robią to sporadycznie, a usługodawcami profesjonalnymi, świadczącymi swoje usługi zawodowo i wyłącznie w celach zarobkowych.

Posłowie zaznaczyli także, że konsumenci korzystający z usług za pośrednictwem serwisów Airbnb, eBay czy Uber muszą być tak samo chronieni, jak w przypadku każdej innej transakcji. Dlatego powinni być informowani o własnych prawach i o zasadach każdej transakcji. Platformy społecznościowe powinny wprowadzić jasne i czytelne mechanizmy składania skarg oraz system rozstrzygania sporów. Często ani klienci, ani zarządzający platformą nie znają swoich praw, nie wiedzą też, kogo obarczyć odpowiedzialnością w przypadku nieudanej transakcji ani też gdzie składać skargi. Dlatego też, zdaniem parlamentarzystów, Komisja Europejska powinna opracować dokładne wytyczne, które doprecyzują, czy np. dana usługa hotelarska czy transportowa jest świadczona w ramach działania platformy, czy też platforma ta tylko o niej informuje.

Parlament przypomniał także o konieczności uregulowania praw pracowników świadczących usługi w ramach gospodarki dzielenia się (np. kierowców Ubera). Jak podkreślono w rezolucji, „powinni oni mieć zagwarantowane uczciwe warunki pracy oraz ochronę prawną i socjalną; powinni też móc przenosić w przypadku zmiany pracy wystawiane im przez użytkowników opinie i oceny, które decydują o ich wartości na rynku cyfrowym”.

Należy także wprowadzić jasne regulacje podatkowe wobec przedsiębiorstw działających w ramach gospodarki dzielenia się, jak uważają parlamentarzyści. Ich zdaniem „przedsiębiorstwa świadczące porównywalne usługi, czy to w ramach gospodarki tradycyjnej, czy też gospodarki dzielenia się, powinny mieć podobne obowiązki podatkowe”.

Źródło: NowyObywatel.pl