Czartoryscy mogą odzyskać nieruchomość wyremontowaną przez państwo

Opublikowano: 08.05.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 491

Nie kończą się kontrowersje związane z relacjami pomiędzy rodem Czartoryskich a rządzącym obozem Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy. Najprawdopodobniej mieszkający na co dzień w Hiszpanii arystokraci odzyskają kolejną nieruchomość, czyli osiemnastowieczny pałac w Sieniawie, który został już jednak wyremontowany przez państwo polskie, a realizacja tej inwestycji pochłonęła blisko 130 milionów złotych.

Według medialnych doniesień, już blisko pół roku temu wicemister rolnictwa Zbigniew Babalski uznał, iż przejęcie tej nieruchomości przez państwo było niezgodne z prawem. Wybudowany na początku XVIII wieku pałac w Sieniawie, który w kolejnym stuleciu stał się częścią dóbr należących do Czartoryskich, został znacjonalizowany na mocy reformy rolnej w 1944 roku. Wspomniany wiceminister przesłuchał tymczasem świadków, przeanalizował dokumenty i uznał, że pałac wcale nie służył przez ponad siedemdziesiąt lat celom rolniczym.

Obecnie nieruchomość jest wysokiej klasy hotelem należącym do państwa, posiadającym też znaną restaurację i korty tenisowe. Rozpoczęcie takiej działalności było możliwe dzięki gruntownemu remontowi pałacu, który pochłonął blisko 130 milionów złotych z naszego budżetu. Samo postępowanie zostało tymczasem przeprowadzone przez Babalskiego, bo poprosił o to Adam Czartoryski, ponieważ wcześniej nie udało mu się przejąć nieruchomości za rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Jak widać PiS i Zjednoczona Prawica prowadzą jednak zupełnie inną politykę, stąd kolejny obiekt wyremontowany przez państwo może trafić do Czartoryskich. Resort rolnictwa nie chce bowiem udzielić informacji, czy po zwrocie pałacu w Sieniawie arystokraci z Hiszpanii łaskawie zapłacą dość pokaźną kwotę za jego odnowienie.

Afera związana z rodem Czartoryskich trwa od stycznia ubiegłego roku, kiedy minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zakupił za blisko 100 milionów euro kolekcję dzieł sztuki i nieruchomości należących do arystokratów. Już ta transakcja wzbudzała sporo kontrowersji, ponieważ zgodnie z polskim prawem Czartoryscy nie mogli wywieźć niczego z kraju, ale pod koniec kwietnia ujawniono, iż zamieszkujący Hiszpanię ród od dłuższego czasu przejmuje nieruchomości najczęściej wyremontowane już wcześniej przez polskie państwo.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dandi1981 08.05.2018 18:00

    Ile szkół, jednostek wojskowych zostało odremontowanych żeby je sprywatyzowac za grosze tysiące normalna praktyka zlodzieji, z palcami gorzej bo mniej ich ale zysk większy.
    Polska rzadzona przepisami z czasów ZSRR wciąż ma tak że prawo działa do tylu jeżeli twój dziadek Mieszko 1 mieszkał w tym pałacu to ci się należy,VAT masz 7% przez 20 lat później mówią 22% jednak wisisz na 79 mld zł no żarty

  2. emigrant001 09.05.2018 11:23

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.