Czarny piątek transportu lotniczego

Opublikowano: 13.01.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1577

W piątek między godz. 13:00 a 15:00 włoskie lotniska przestały funkcjonować według zwykłego porządku. Kontrolerzy lotów przerwali pracę.

Włoskie media nie wahały się używać mocnych określeń i pisać o „czarnym piątku transportu lotniczego” czy „sądnym dniu”. Przewoźnik Alitalia odwołał ponad 130 lotów krajowych i europejskich (m.in. do Paryża, Londynu, Frankfurtu i Sofii). Trudności napotkały także tanie linie easyJet, Ryanair i Vueling. Największą skalę miał protest kontrolerów na rzymskim lotnisku Fiumicino oraz w mediolańskim porcie Linate, ale strajkowano także w Palermo, Trapani i Katanii na Sycylii, w Neapolu, Bari i Catanzaro.

Akcję strajkową koordynowały organizacje związkowe UNICA, UGL-Trasporto Aereo oraz Assivolo Quadri. Czego domagali się protestujący? W opublikowanych w internecie oraz rozpowszechnianych na lotniskach oświadczeniach stwierdzają, że mimo składanych im obietnic w żadnym wypadku nie poprawiły się warunki ich pracy, w tym standard i wyposażenie wież kontroli lotów, gdzie wykonują swoje obowiązki. Strajk ma również skłonić państwową spółkę ENAV, odpowiedzialną za stanowiska kontroli lotów i inne kwestie związane z nawigacją lotniczą, by zmieniła swój arogancki stosunek do pracowników i związków. ENAV uchyla się bowiem nawet od rozmów w sprawie układu zbiorowego w branży, który, jak obiecała na spotkaniu w Ministerstwie Infrastruktury i Transportu, miał zostać zawarty w styczniu 2019 r. Związkowcy chcą również rewizji planów spółki, które przewidują zamykanie i łączenie niektórych centrów kontroli lotów – oczywiście ze względów „oszczędnościowych”. W związku z wskazanymi zmianami planowane są poważne cięcia zatrudnienia.

ENAV w zasadzie nie odniosła się do zarzutów ze strony kontrolerów lotów. Także największe włoskie media, opisując strajk, konsekwentnie unikały poinformowania, o co właściwie w nim chodzi. Ignorowanie wściekłych pracowników we Włoszech szybko jednak może okazać się niemożliwe. Na styczeń 2019 r. swoje strajki planuje jeszcze kilka zaniedbywanych branż, m.in. 21 stycznia strajkować zamierzają kierowcy i kolejarze, protestując przeciwko nowym normom czasu pracy i odpoczynku.

Autorstwo: MKF
Zdjęcie: Wikimedia Commons
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.