Czarnogóra

Opublikowano: 15.01.2010 | Kategorie: Publicystyka, Turystyka i podróże

Liczba wyświetleń: 221

Czarnogóra – dlaczego warto? W obrębie usytuowanej na Półwyspie Bałkańskim Czarnogóry znajduje się niewielki fragment wybrzeża.

Chociaż Czarnogórę przemierzyć można wzdłuż i wszerz niemalże w ciągu jednego dnia, ileż tam dziwów! Wystarczy przejechać kilkadziesiąt kilometrów, by zmienić świat: posępne szczyty i głębokie kaniony na słoneczne plaże: zasypane śniegiem wioski na śródziemnomorski pejzaż, kamienne, krasowe pustynie na gaje oliwne.

I tak na każdym kroku: weneckie miasta na albańskie wsie, rzymskie ruiny na tureckie twierdze, ikonostas na śpiew muezina. Zapewne najpopularniejszym celem wypraw będzie czarnogórskie wybrzeże Adriatyku z niezwykła Boka Katorska – jedynym fiordem na południu Europy – oraz samym Kotorem, miejscem światowego dziedzictwa UNESCO Warto poznać również miejsca położone w głębi lądu: wyrzeźbiony w skale monastyr Ostrog – święte miejsce czarnogórskiego prawosławia, Jezioro Szkoderskie z monasterami na wyspach i jedyna w europie populacja pelikanów, kanion rzeki Tary, najgłębszy na kontynencie, czy monumentalny masyw Durmitor, rezerwat biosfery UNESCO.

Najczęściej pierwsze pytanie znajomych brzmiało: gdzie to jest? Gdy w odpowiedzi padała nazwa Jugosławii, często wyrażali obawy o bezpieczeństwo. Styczniowa podróż wzdłuż nękanych sztormami brzegów Chorwacji, zamieć śnieżna na drodze do Podgoricy – to wszystko stwarzało atmosferę wielkiej przygody.

A na miejscu bajkowe krajobrazy, życzliwi ludzie i ta niepowtarzalna mieszanka kultury śródziemnomorskiej, orientalnej i słowiańskiej. Zrozumiałam, że to nie mógł być przypadek.

O wyborze tego regionu mogą zadecydować różne względy. Przede wszystkim może to być po prostu ciekawość świata, chęć poznania tego położonego poza głównymi kierunkami wakacyjnych wypraw i dzięki temu mniej uczęszczanego przez turystów kraju lub jego części, np. gór. Może to być chęć uprawiania w nowym miejscu jakiegoś sportu, chociażby raftingu, windsurfingu, narciarstwa, nurkowania bądź wędkarstwa. Wreszcie mogą to być po prostu niższe ceny lub atrakcyjna oferta organizowanego wyjazdu. Jestem przekonana, że jakikolwiek będzie powód, dla którego Szanowny Czytelniku zdecydujesz się odwiedzić Czarnogórę, bądź też po prostu poszerzyć wiedzę o niej, to szybko tak jak ja dojdziesz do przekonania, że to nie mógł być przypadek…

Autor: Piotr Henke
Zdjęcia: Flickr
Źródło: iThink

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
podróżnik
Gość
podróżnik

Czarnogóra to prawdziwie piękne miejsce, bardzo zróżnicowane. Objechaliśmy ją dość dokładnie 2 lata temu i porównaniu do również bardzo ładnej Chorwacji Czarnogóra to istne cudo. Wybrzeże jednak jest bardzo zatłoczone i z niewiarygodną ilością turystów ale oczywiście Botę Kotorską należy koniecznie zobaczyć. Znacznie spokojniej jest na północy, w rejonie Durmitoru – przepiękne krajobrazy chociaż ciężko tam zorganizować dłuższe przejście trekingowe, z powodu dość wysokiej niedostępności tych gór oraz trudności w uzyskaniu informacji na temat szlaków. Warto odwiedzić również rzadziej odwiedzany Park Narodowy Lovcen – piękno, cisza i spokój oraz zajechać do Ulcijn ze specyficznym, bliskowschodnim klimatem.Tutaj porada: w tymże mieście radzę korzystać wyłącznie z taksówek sieciowych. Korzystanie z niezrzeszonych taksówek może okazać się niezbyt przyjemnym i tanim sposobem przemieszczania. Amatorzy nieco mocniejszych wrażeń mogą z tego miejsca udać do Albanii np. do pobliskiej Szkodry.

epiphanius
Gość
epiphanius

Choć nigdy nie byłem, zawsze mnie fascynował ten niewielki kraj. Jest to także kraina wybitnych sportowców, chociażby wspomnieć legendy piłkarskiej reprezentacji byłej Jugosławii, jak Dejan Savicević czy Predrag Mijatović.