Czarnogóra wstępuje do NATO mimo protestu

Opublikowano: 10.04.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 251

Prawdopodobnie w nadchodzącym tygodniu parlament Czarnogóry przegłosuje przystąpienie do Paktu Północnoatlantyckiego. Tymczasem przeciwko wstąpieniu do NATO protestują obywatele w stolicy kraju – Podgoricy.

W sobotę 8 kwietnia kilkaset osób wyszło na ulice Podgoricy aby wyrazić swój protest przeciwko wejściu do NATO. Inicjatorem protestu było stowarzyszenie Alternatywa. Jak oświadczył podczas wiecu lider stowarzyszenia Vesko Pejak, „jeśli trzeba, będziemy ginąć za Czarnogórę, a nie w interesie innych państw”. – Musimy im stawić pokojowy aktywny opór – mówił z kolei Boško Vukićević z ruchu Wolność Narodu, dodając, że przeciwko wstąpieniu do NATO jest niekwestionowana większość obywateli Czarnogóry. Radio Telewizja Czarnogóry przytacza wypowiedź jednej z uczestniczek protestu mówiącej, iż „haniebny reżim próbuje w parlamencie pomimo woli narodu wciągnąć Czarnogórę do NATO” dodając: „nigdy im tego nie wybaczymy, nie chcemy być bronią w wojnie z Rosją”. Jeszcze ostrzej wypowiedział się aktywista ruchów obywatelskich, dziennikarz znany z krytycznych publikacji wobec NATO, Mirsad Kurgaš mówić wprost, że „ci, którzy zaproslili NATO do naszego kraju powinni podać się do dymisji albo trafić do więzienia”. Zwrócił też uwagę na to, że na wiecu brak jest znaczących przedstawicieli opozycji, co – jego zdaniem – wskazuje na jakiś wzajemny układ. – Zostaliśmy zdradzeni przez obie strony, i przez reżim i przez opozycję – stwierdza Kurgaš. Pośrednim potwierdzeniem jego słów może być stanowisko opozycyjnego Frontu Demokratycznego, który podobnie jak rząd nie chce przeprowadzenia referendum. Jak oświadczył podczas jednej z debat publicznych deputowany Frontu Demokratycznego Slaven Radunović, na referendum po prostu nie ma pieniędzy.

Wejście Czarnogóry do NATO jest praktycznie przesądzone po tym, jak 28 marca amerykański Senat stosunkiem głosów 97 do 2 wypowiedział się za członkostwem Czarnogóry w NATO. Akcesję muszą jeszcze ratyfikować pozostałe państw członkowskie paktu, co wydaje się być zwykłą formalnością. Jest rzeczą oczywistą, że poszerzenia NATO o liczące około 2 tys. żołnierzy siły zbrojne Czarnogóry nie będzie miało praktycznie żadnego znaczenia jeśli chodzi o wzmocnienie potencjału militarnego paktu. Celem jest zyskanie kolejnego przyczółku w Europie i to na newralgicznym terenie Bałkanów. Potwierdził to wprost amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson pisząc w liście do senatorów, iż członkostwo Czarnogóry w NATO leży „mocno w interesie Stanów Zjednoczonych”, tłumacząc w ten sposób senatorom coś, co jest oczywiste dla każdego obserwatora światowej sceny politycznej.

Autorstwo: BKJ
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o