Czarnek zapewnia, że ceny energii będą wyższe, ale nie wielokrotnie

Opublikowano: 03.10.2022 | Kategorie: Edukacja, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 919

„Zapewniam rektorów uczelni, że ceny energii będą wyższe, ale nie wielokrotnie; uczelnie muszą mieć takie ceny energii, które będą do pokrycia z budżetu państwa, nad tym pracujemy” – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek.

Czarnek był w niedzielę gościem Polsat News, gdzie był pytany o rozpoczynający się rok akademicki i związane z tym trudności w ogrzewaniu uczelni oraz o to, czy „ministerstwo jest pewne, że uda się przeprowadzić rok bez nauki zdalnej”.

Szef MEiN ocenił, że w obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji nic pewnego nie można powiedzieć. Podkreślił, że w Polsce ceny energii są niższe, niż w innych państwach regionu i „będą jeszcze niższe”. „Uczelnie muszą mieć takie ceny energii, które będą do pokrycia z budżetu państwa, nad tym pracujemy; nie widzę żadnego zagrożenia” – powiedział.

Pytany o doniesienia o 700 proc. podwyżki cen energii dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, Czarnek podkreślił, że to bardzo dużo, i że sprawa na przykładzie UJ oraz innych uczelni została podniesiona na posiedzeniu Rady Ministrów. Czarnek zapewnił rektorów, że ceny energii będą wyższe, ale nie wielokrotnie.

Odnosząc się do kwestii ogrzewania szkół, Czarnek podkreślił, że jest to odpowiedzialność samorządów. „Powtarzam: jeśli celowo będą obniżane temperatury w klasach, żeby dzieci wygonić na naukę zdalną, będziemy występować o zarząd komisaryczny. Samorządy otrzymają 13,7 mld złotych z budżetu państwa na wydatki bieżące, w tym na ogrzewanie. Nie ma żadnych problemów z ogrzewaniem szkół, robią ten problem tylko samorządowcy Platformy [prezydent Poznania Jacek] Jaśkowiak, [prezydent Warszawy Rafał] Trzaskowski, to robi PO, która wchodzi w kampanię wyborczą kosztem dzieci” – stwierdził.

Dodał, że w jest w stałym kontakcie z wojewodami, którzy sprawę nadzorują i brak jest doniesień ze szkół o problemach z ogrzewaniem. Wezwał samorządowców do „nie straszenia” i „wzięcia się za robotę, do wykonywania ustawowych obowiązków”.

Autorstwo: Mikołaj Małecki
Źródło: NaukawPolsce.pl

1

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.