Czarne dziury zmierzą rozszerzanie się Wszechświata

Opublikowano: 23.04.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 582

Profesor Hagai Netzer z Uniwersytetu Tel Awiwu rozwinął metodę która używa czarnych dziur do pomiaru odległości rzędu miliardów lat świetlnych z wysokim stopniem dokładności. Zdolność mierzenia takich dystansów pozwoli naukowcom spojrzeć głębiej w przeszłość kosmosu niż dotychczas.

Kilka lat temu badacze wykazali iż wszechświat rozszerza się o wiele szybciej niż wcześniej przypuszczano. Mierzenie tego przyspieszenia na znacznie większych dystansach jest niezwykle trudne i związane z nie lada wyzwaniem.

Teraz Profesor Netzer razem z Jian-Min Wang, Pu Du i Chen Hu z instytutu Fizyki Wysokich Energii rozwinęli metodę która potencjalnie pozwoliłaby mierzyć odległości rzędu miliardów lat świetlnych. Metoda używa niektórych rodzajów aktywnych czarnych dziur które leżą w centrum większości galaktyk. Zdolność pomiaru odległych zakątków Wszechświata pozwoli zbadać jego przyspieszenie w ów zakątkach.

System pomiaru uwzględnia promieniowanie emitowane z materiału otaczającego czarne dziury. Wraz z tym jak materiał jest ściągany ku czarnej dziurze w skutek tarcia jest podgrzewany do niezwykle wysokich temperatur co skutkuję emitowaniem wysokiej dawki promieniowania. Z tego powodu jesteśmy w stanie dostrzec ten fenomen z odległych rejonów kosmosu wyjaśnia Profesor Netzer.

Opracowywanie takich metod pozwoli nam potencjalnie rozwikłać jedną z największych zagadek kosmologii która jest „ciemna energia” to właśnie tajemnicza „siła anty-grawitacyjna” która powoduje iż gdziekolwiek popatrzymy każda z galaktyk oddala się od nas a im dalej się one znajdują tym prędkość tego oddalania wzrasta. Jest wiele teorii które sugerują pochodzenie tego zjawiska ale żadna z nich nie daję satysfakcjonującej odpowiedzi lub prowadzi do kolejnych pytań.

Na podstawie: phys.org
Źródło: Losy Ziemi


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. K’kto 23.04.2013 14:50

    To wszystko ma sens, jeżeli założenie, iż znane nam “prawa fizyki” obowiązują w każdej części Wszechświata, bez wyjątku.
    Mnie osobiście zastanawia, czy jeżeli udałoby nam się w końcu “zobaczyć” początki wszechświata, czy bylibyśmy w stanie to co “zobaczymy” … zrozumieć.

  2. edek 24.04.2013 12:41

    Raczej bym był skłonny do stwierdzenia że nie chodzi o inne prawa fizyki w innych częściach Wszechświata, ale raczej o to, że nie znamy ich tak naprawdę. Może nigdy nie poznamy…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.