Czaputowicz dalej chce interweniować w Cieśninie Ormuz

Opublikowano: 18.08.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 412

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po raz kolejny wyraził gotowość udziału polskich wojsk w misji, która miałaby rzekomo stabilizować sytuację w Cieśninie Ormuz, co miałoby być elementem „zniwelowania różnic pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi na Bliskim Wschodzie”. Eksperci od spraw wojskowości podkreślają jednak, że polska Marynarka Wojenna nie posiada floty odpowiedniej do tego typu przedsięwzięć.

Szef polskiej dyplomacji tym razem wypowiedział się dla niemieckiej agencji prasowej DPA stwierdził, że „sytuacja wymaga reakcji”, dlatego Polska jest gotowa uczestniczyć w specjalnej misji stabilizacyjnej w Cieśninie Ormuz. „Możliwe jest pewne wsparcie Polski dla amerykańskich i brytyjskich wysiłków” – twierdzi Czaputowicz, ale jednocześnie nie ujawnia na czym miałoby polegać polskie wsparcie.

Jednocześnie minister spraw zagranicznych nie ukrywa, iż gotowość udziału w misji planowanej przez Wielką Brytanię jest podyktowana tak naprawdę chęcią wsparcia Stanów Zjednoczonych. Zdaniem Czaputowicza polski udział mógłby bowiem „podtrzymać więź transatlantycką” i zniwelować amerykańsko-unijne różnice w kwestiach polityki bliskowschodniej. Dodatkowo polski rząd uważa, że UE powinna być „bardziej otwarta na amerykańskie argumenty” wobec Iranu.

Poświęcony tematyce wojskowej portal Defence24.pl zauważa, że w chwili obecnej polska Marynarka Wojenna nie posiada odpowiedniej floty, aby brać udział w podobnych misjach. W Cieśninie Ormuz potrzebne są bowiem jednostki zdolne do obrony statków przed atakami z ziemi i powietrza, podczas gdy „żaden polski okręt nie ma skutecznego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej”.

Na podstawie: Welt.de, Defence24.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. koszyk91 18.08.2019 19:59

    Jacek kup sobie kajak i pierwszy wypłyń na tę cieśninę w imię wielkiego syjonu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.