Cypryjskie banki będą zamknięte do czwartku

Opublikowano: 19.03.2013 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1165

Posiedzenie parlamentu Cypru w sprawie wprowadzenie podatku od wkładów bankowych, zostało przełożone na 19 marca – poinformował dziennikarzy spiker parlamentu Yiannakis Omirou. Posiedzenie rozpocznie się we wtorek (dzisiaj) o 18.00 czasu lokalnego. Przeniesienie powiedzenia parlamentu w sprawie projektu ustawy może być związane z tym, że rząd na razie nie zebrał wystarczającej liczby głosów do zatwierdzenia podatku.

Cypryjskie banki zamknięte będą dla klientów do czwartku – poinformował Bank Centralny kraju. W minioną sobotę, po decyzji Eurogrupy o wprowadzeniu podatku od lokat, Bank Centralny Cypru zarządził blokadę wszystkich elektronicznych operacji bankowych. Zrobiono to po to, by deponenci nie wyprowadzili swoich aktywów. Rząd obiecał odblokowanie systemów komputerowych we wtorek, zamrażając przy tym sumy równe kwotom prawdopodobnego podatku od wszystkich lokat. Można to zrobić dopiero po zatwierdzeniu przez parlament odpowiedniego projektu ustawy, głosowanie nad którym przeniesione zostało na wtorkowy wieczór.

Prezydent Cypru Nicos Anastasiades obiecał w niedzielę częściowe zrekompensowanie strat deponentom od przymusowego opodatkowania depozytów. „Osoby, które przez 2 lata nie wycofają depozytów z banków, otrzymają połowę swego wkładu w formie obligacji” – powiedział prezydent. Zabezpieczeniem papierów wartościowych będą dochody ze złóż gazu ziemnego. Prezydent powiedział również, że próbuje zmienić warunki umowy z UE dotyczące podatku od depozytów.

W Moskwie w niedzielę karty bankowe cypryjskich banków nadal były akceptowane. Bankomaty Sbierbanku wypłacały nawet do 600 euro (inne banki odmówiły obsługiwania ich). Według agencji ratingowej Moody’s, rosyjskie banki, które dokonują operacji na Cyprze, ryzykują 43-53 mld dolarów.

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się wczoraj rano z szefem administracji oraz z doradcami i konsultantami, którzy zajmują się kwestiami gospodarczymi. Na spotkaniu omówiono sytuacje ekonomiczną w strefie euro – poinformował dziennikarzy rzecznik prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow. „Oceniając decyzję w sprawie wprowadzenia na Cyprze dodatkowego podatku od wkładów bankowych, Putin powiedział, że gdyby została ona przyjęta, byłoby to niesprawiedliwe, nieprofesjonalne i niebezpieczne” – powiedział Pieskow.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że Rosja zmuszona będzie wprowadzić korekty do swoich stosunków z Cyprem w związku z możliwym wprowadzeniem podatku od lokat. Decyzję władz Cypru premier nazwał dziwną i kontrowersyjną. Jego zdaniem wygląda to „po prostu jak konfiskata cudzych pieniędzy”.

Wczoraj na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych doszło do załamania się notowań wywołanych wydarzeniami na Cyprze, które pogłębiły obawy dotyczące sytuacji w strefie euro i doprowadziły do gwałtownego wzrostu kursu jena. Przed zakończeniem operacji o 2,78% spadł kluczowy dla Japonii indeks Nikkei, odzwierciedlający ceny akcji 225 wiodących japońskich firm. O 2,27% spadł i drugi ważny indeks giełdowy TOPIX, który obrazuje wszystkie spółki notowane na rynku podstawowym (spółki o dużej kapitalizacji).

Ministrowie finansów państw strefy euro zwrócili się do Cypru z prośbą o zmianę zasad podatku, który wywołał falę oburzenia, w celu zmniejszenia jego wpływu na drobnych deponentów. Do takich zaliczają oni ludzi, na rachunkach których znajduje się mniej niż 100 000 euro. Większe obciążenie podatkowe ministrowie finansów proponują nałożyć na deponentów, których oszczędności przewyższają 100 000 euro.

Źródło: Głos Rosji


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. whirlwind 19.03.2013 10:32

    Rozbój państwa na społeczeństwie.
    Konstytucja każdego kraju powinna określać górną granicę poziomu podatków oraz ich ilość (!) Jeżeli pomimo osiągnięcia górnych limitów ‘klasa rządząca’ “zbankrutowałaby” – oznaczałoby to dymisję rządu oraz automatyczne rozpisanie przedterminowych wyborów. Być może takie zapisy – bezwzględnie przestrzegane (bez “stanów wyższej konieczności” i innych bredni uzasadniających działanie poza granicami prawa/umowy społecznej) – sprawiłyby, że inny rodzaj ludzi ległby do polityki niż obecnie..

  2. Takie_tam 19.03.2013 10:43

    Wolny rynek. Bank centralny blokuje wszystkie operacje elektroniczne i zamyka banki. Może się mylę, ale skoro tak daleko zabrnęli to i tak wezmą kasę. Może co najwyżej zmniejszą % jako drobne ustępstwo dla motłochu.

  3. Luk 19.03.2013 11:10

    Chcą okraść obywateli żeby ratować państwo i banki przed bankructwem, ale gdy banki zostaną otwarte jakoś nie wyobrażam sobie obywatela, który by swoich pieniędzy (uszczuplonych lub nie) z banku nie wybrał. Ciekawe jak będą dalej pracowały banki bez funduszy na kontach.

  4. XXIRapax 19.03.2013 12:17

    3.Luk 19.03.2013 11:10
    “Ciekawe jak będą dalej pracowały banki bez funduszy na kontach.”
    Zależnie od regulacji prawnych, w niektórych państwach wartość wirtualnych pieniędzy może przekraczać kilkukrotnie wartości depozytów bankowych, tak więc życie na kredyt nigdy sie nie skończy:P

  5. lokso 19.03.2013 14:57

    Co ruscy tak sie denerwuja. Trzeba bylo oszczedzac patriotycznie, ruskie pieniadze w ruskim banku trzymac i cacy.

  6. guarana 19.03.2013 16:24

    “Ciekawe jak będą dalej pracowały banki bez funduszy na kontach”
    Zlikwidują walutę – na co zresztą już są zakusy. Wtedy takie operacje będą się odbywały bezproblemowo :)))

  7. l82 19.03.2013 21:07

    hmm, zdaje się zagłosowali na nie… ciekawe co teraz…

  8. pasanger8 20.03.2013 04:14

    Zrezygnujmy z państwa banksterzy z korporacji lepiej o nas zadbają:):):).Tylko nie rozumiecie co jest dla was dobre.Gdy banksterzy odbiorą wam wszystkie pieniądze.Staniecie się wolni stracą nad wami władzę.Jakoś mnie nie martwi ,że trochę nowych ruskich straciło oszczędności schowane przed rosyjski fiskusem w cypryjskim raju podatkowym. Mam wrażenie ,że 63% Polek i Polaków też to nie martwi gdyż nie mają żadnych oszczędności. Raczej bandycka wysokość 4-krotności stopy lombardowej NBP czyli wysokość maksymalnych legalnych odsetek na poziomie 21% rocznie (a lichwiarze z banków i tak to omijają oferując ,,ubezpieczenie” kredytu oczywiście jak się nie ubezpieczysz nie dostaniesz kredytu i dobrze ucz się oszczędzać człowieku.
    http://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/analizy/przez-nizsze-stopy-procentowe-maleje-rentownosc-bankow-w-brazylii/
    Czaicie ,,rząd wywiera naciski na banki aby obniżyły stopy procentowe” oraz ,,Największe brazylijskie banki przywykły do prowadzenia działalności w warunkach wysokich stóp procentowych i niewielkiej konkurencji, co pozwalało im uzyskiwać bardzo wysoką rentowność.” Banki przywykły do działalności w warunkach wysokich stóp procentowych i niewielkiej konkurencji nie kojarzy wam się to z sytuacją w Polsce?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.