Cypr może zerwać porozumienie Turcji i UE

Opublikowano: 14.03.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 438

Nikozja nie planuje zdjęcia weto na wstąpienie Turcji do Unii Europejskiej tak długo, jak długo nie zostanie podpisane porozumienie o zjednoczeniu Cypru, pisze gazeta “Politico”.

Europejscy liderzy porozumieli się z Ankarą odnośnie podwojenia rozmiaru pomocy finansowej dla Turcji (z trzech do sześciu miliardów euro) i zdjęcia ograniczeń wizowych dla jej obywateli wjeżdżających do wspólnej Europy. Poza tym, Ankara zażądała od Brukseli otwarcia pięciu nowych artykułów negocjacyjnych w zakresie wstąpienia Turcji do Unii Europejskiej i przyspieszenia tego procesu, jeśli porozumienie o przyłączeniu Cypru zostanie osiągnięte, pisze gazeta.

Cypr zamroził sześć punktów negocjacyjnych w porozumieniu Unii Europejskiej i Turcji w walce z kryzysem migracyjnym, włącznie z pięcioma nowymi żądaniam Ankary, pisze gazeta.

Jednocześnie zachowana została możliwość, że Ankara i Nikozja osiągną porozumienie na temat połączenia obu części wyspy. Najtrudniejszym momentem negocjacji jest wycofanie trzydziestu tysięcy tureckich żołnierzy z Północnego Cypru, zauważa się w artykule. Tylko po rozwiązaniu tego problemu porozumienie zostanie wyniesione na referendum. W 2004 roku w greckiej części Cypru odbył się już plebiscyt, wówczas obywatele zagłosowali przeciwko połączeniu.

Nikozja obawia się zdjąć weto na negocjacje o wstąpieniu Turcji do Unii Europejskiej w tej chwili, bojąc się, że greccy Cypryjczycy nie zrozumieją tej decyzji i nie poprą połączenia Cypru podczas referendum, jeśli porozumienie między Ankarą i Nikozją zostanie jednak osiągnięte, pisze gazeta.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.