Cyganie do pracy przy śmieciach? Oburzenie w Rzymie

Opublikowano: 05.02.2015 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 455

Rzymska radna zaproponowała zapewnienie pracy Cyganom koczującym w prowizorycznych obozach w mieście i na jego obrzeżach. Pracą tą miałoby być sortowanie śmieci. Swój pomysł uzasadniła ona „umiejętnością przeszukiwania i sortowania odpadów”, co spotkało się z ostrą krytyką radnych i mediów.

Radna Francesca Danese, zajmującą się w radzie miasta polityką społeczną, zaproponowała takie rozwiązanie po zwizytowaniu w ubiegłym tygodniu cygańskiego obozowiska. Jej propozycja miała zapewnić legalne zajęcie Cyganom w Rzymie. W mieście tym, w nielegalnych obozach koczuje około pięciu tysięcy Cyganów. Według radnej, podjęcie pracy przy sortowaniu śmieci mogłoby dać niektórym szansę na późniejsze zaangażowanie się w inne projekty zatrudnienia.

„Nie ma sensu udawanie, że problem nie istnieje” – powiedziała Danese. „Szukam rozwiązania, które pomogłoby im wydostać się z życia w takich koczowiskach, które nie dość, że kosztują bardzo dużo, to nie rozwiązują w żaden sposób problemu degradacji” – dodała, odnosząc się także do fatalnych warunków sanitarnych panujących w cygańskich obozach, jakie często przypominają właśnie wysypiska śmieci. „Polityczną odpowiedzialnością jest znalezienie rozwiązania tej sytuacji. Wiele z tych osób zajmuje się przeszukiwaniem odpadów, przez co odnalazłyby się w takiej pracy” – powiedziała radna.

Pomysł ten oburzył polityków zarówno prawicowych jak i lewicowych, którzy określili ten pomysł mianem „żartu” i „absurdu”. Radni oburzeni pomysłem Danese twierdzą, że miasto nie potrzebuje pomocy Cyganów przy sortowaniu śmieci, a plany takie byłyby niczym innym jak akceptacją „grzebactwa” w śmieciach.

Społeczność cygańska zamieszkująca prowizoryczne obozowiska (likwidowane w wielu krajach przez władze z powodu warunków sanitarnych, a często będące także składami przedmiotów pochodzących z kradzieży) to prawie w całości ludzie niewykształceni, pozbawieni jakichkolwiek kwalifikacji i doświadczenia zawodowego. Projekty finansowane przez rządy oraz Unię Europejską mające na celu poprawę ich sytuacji na rynku pracy nie przyniosły oczekiwanych efektów, głównie z powodu małego zainteresowania Cyganów zmianą stylu życia.

Na podstawie: thelocal.it
Źródło: Autonom


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.