Cyganie do pracy przy śmieciach? Oburzenie w Rzymie

Opublikowano: 05.02.2015 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 12

Rzymska radna zaproponowała zapewnienie pracy Cyganom koczującym w prowizorycznych obozach w mieście i na jego obrzeżach. Pracą tą miałoby być sortowanie śmieci. Swój pomysł uzasadniła ona „umiejętnością przeszukiwania i sortowania odpadów”, co spotkało się z ostrą krytyką radnych i mediów.

Radna Francesca Danese, zajmującą się w radzie miasta polityką społeczną, zaproponowała takie rozwiązanie po zwizytowaniu w ubiegłym tygodniu cygańskiego obozowiska. Jej propozycja miała zapewnić legalne zajęcie Cyganom w Rzymie. W mieście tym, w nielegalnych obozach koczuje około pięciu tysięcy Cyganów. Według radnej, podjęcie pracy przy sortowaniu śmieci mogłoby dać niektórym szansę na późniejsze zaangażowanie się w inne projekty zatrudnienia.

„Nie ma sensu udawanie, że problem nie istnieje” – powiedziała Danese. „Szukam rozwiązania, które pomogłoby im wydostać się z życia w takich koczowiskach, które nie dość, że kosztują bardzo dużo, to nie rozwiązują w żaden sposób problemu degradacji” – dodała, odnosząc się także do fatalnych warunków sanitarnych panujących w cygańskich obozach, jakie często przypominają właśnie wysypiska śmieci. „Polityczną odpowiedzialnością jest znalezienie rozwiązania tej sytuacji. Wiele z tych osób zajmuje się przeszukiwaniem odpadów, przez co odnalazłyby się w takiej pracy” – powiedziała radna.

Pomysł ten oburzył polityków zarówno prawicowych jak i lewicowych, którzy określili ten pomysł mianem „żartu” i „absurdu”. Radni oburzeni pomysłem Danese twierdzą, że miasto nie potrzebuje pomocy Cyganów przy sortowaniu śmieci, a plany takie byłyby niczym innym jak akceptacją „grzebactwa” w śmieciach.

Społeczność cygańska zamieszkująca prowizoryczne obozowiska (likwidowane w wielu krajach przez władze z powodu warunków sanitarnych, a często będące także składami przedmiotów pochodzących z kradzieży) to prawie w całości ludzie niewykształceni, pozbawieni jakichkolwiek kwalifikacji i doświadczenia zawodowego. Projekty finansowane przez rządy oraz Unię Europejską mające na celu poprawę ich sytuacji na rynku pracy nie przyniosły oczekiwanych efektów, głównie z powodu małego zainteresowania Cyganów zmianą stylu życia.

Na podstawie: thelocal.it
Źródło: Autonom

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o