Cyfrowy bubel

Opublikowano: 07.04.2016 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1001

Polska pseudonowoczesność mająca usprawnić pracę urzędów to zazwyczaj projekty informatyczne, z których nikt nie chce korzystać – wynika z najnowszego raportu NIK.

O sprawie pisze portal Forsal.pl. Opisuje raport NIK, sporządzony na podstawie szeregu kontroli przeprowadzonych w 24 jednostkach samorządu terytorialnego: 4 urzędach marszałkowskich, 15 gminach i 5 miastach na prawach powiatu. Wnioski z nich nie są optymistyczne. Choć badane urzędy udostępniły ponad 1,7 tys. różnego rodzaju usług elektronicznych, ich wykorzystanie było znikome. Zdaniem NIK w niektórych urzędach dysproporcja pomiędzy liczbą e-usług udostępnianych a liczbą e-usług faktycznie wykorzystywanych przez obywateli była rażąca. Powodem może być mała atrakcyjność niektórych z nich.

Przykłady pokazują dramatyczne niskie zainteresowanie takimi usługami. Urząd Miasta Lędziny (woj. śląskie) uruchomił w sumie 302 e-usługi, lecz obywatele skorzystali jedynie z pięciu. Jeszcze gorzej sytuacja wyglądała w Urzędzie Miejskim w Ujściu. Tam e-usług było 128, a mieszkańcy skorzystali z jednej – dotyczącej złożenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej. W sumie w dziewięciu urzędach miast i gmin (45 proc. badanych jednostek) obywatele i przedsiębiorcy korzystali jedynie z usługi elektronicznej skrzynki podawczej.

W podobne pułapki szalonej cyfryzacji wpędziły się także większe urzędy. NIK podaje tu przykład projektu „Wrota Mazowsza”, który miał być prowadzony przez mazowiecki urząd marszałkowski wraz z podległymi mu samorządami. Przedsięwzięcie polegało na wdrożeniu systemu „e-Urząd”, który miał umożliwić elektroniczny obieg dokumentów i takąż obsługę obywateli. Kontrolerzy NIK doliczyli się, że na koniec czerwca 2015 r. tylko 99 z 314 partnerów projektu (278 gmin i 36 powiatów) udostępniało e-usługi na portalu. „Ponadto, pomimo poniesienia znacznych nakładów na realizację projektu i uruchomienia przez partnerów łącznie 1128 e-usług, w okresie od 5 listopada 2014 r. do 30 czerwca 2015 r. partnerzy zrealizowali tylko 169 e-usług, z których skorzystało 78 osób” – podsumowuje NIK.

W raporcie dostało się także rządowej platformie ePUAP. Na razie jej głównymi beneficjentami są urzędnicy, a nie mieszkańcy. Aż 96 proc. dokumentów przesłanych za pośrednictwem ePUAP stanowiła korespondencja pomiędzy organami administracji publicznej. Te skierowane tam przez obywateli i przedsiębiorców to 4 proc. Żeby korzystać z platformy trzeba bowiem… złożyć osobistą wizytę w urzędzie w celu założenia na niej profilu.

Ministerstwo Cyfryzacji bije się w piersi i jest świadome swoich niedociągnięć. Jako przykład lepszego działania oferowanej przez siebie usługi wskazuje elektroniczną obsługę programu 500+. Składanie wniosków przez internet od kilku dni cieszy się ogromnym powodzeniem wśród obywateli. W ministerstwie rozważana jest także możliwość znacznie szerszego wykorzystania systemów e-bankowości, które pomogłoby rządowi pozbyć się problemu uwierzytelniania użytkowników (klienci banków już są uwierzytelnieni, skoro korzystają z usług bankowych online). Koncepcja zakłada, że systemy bankowe mogłyby stanowić swego rodzaju furtkę przekierowującą obywatela do konkretnych usług z zakresu e-administracji, takich jak możliwość zdalnego złożenia wniosku o dowód osobisty czy zarejestrowania samochodu.

Według ostatnich danych Eurostatu za 2014 r. tylko co czwarty Polak kontaktuje się z administracją publiczną przez internet. Dla porównania w całej Unii Europejskiej prawie połowa obywateli UE korzysta z e-administracji. W krajach skandynawskich jest to ponad 80 proc. obywateli.

Źródło: DI.com.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. bro 07.04.2016 15:08

    Najlepszy jest portal dla bezdomnych za 20 milionów

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.