Cyberinwigilacja – w 2011 skandal, w 2018 norma

Opublikowano: 27.09.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publicystyka, Świat komputerów

Liczba wyświetleń: 3944

W 2011 roku ówczesne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zgłosiło do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju projekt „Autonomiczne narzędzia wspomagające zwalczanie cyberprzestępczości”, mający na celu opracowanie między innymi „narzędzi umożliwiających niejawne i zdalne uzyskiwanie dostępu do zapisu na informatycznym nośniku danych, treści przekazów nadawanych i odbieranych oraz ich utrwalanie”. NCBiR ogłosiło konkurs na opracowanie tych narzędzi (wpisując to jako jeden z tematów do konkursu 1/2011 w ramach obronności i bezpieczeństwa państwa) – inaczej mówiąc trojanów i spyware wykradających dane z komputera użytkownika i przesyłających je do policji lub ABW.

Zrobił się skandal, bo prawo wówczas nie pozwalało wprost na stosowanie takich narzędzi, co przyznało samo MSWiA. O sprawie pisały wszystkie media – od “Gazety Wyborczej” przez “Onet”, “Wirtualną Polskę”, “Wprost”, “Niezależną”, wPolityce.pl, po prasę branżową taką jak “PCWorld”, “Dziennik Internautów”, “Komputer Świat”. „MSWiA chce kontrolować nasze komputery”, „MSWiA szykuje cyberinwigilację”, „Totalna inwigilacja służb pod rządami Tuska”, „Rok 1984 w 2011” – to tylko niektóre tytuły. Pośrednio się do tego wtedy przyczyniłem, zainteresowując sprawą Stowarzyszenie Blogmedia24.pl i pisząc dla niego projekty pism, które skierowało ono wtedy do MSWiA i ABW, sekretarza stanu w KPRM Julii Pitery, a następnie prokuratury, uznając, że jest to przestępstwo z art. 269b kodeksu karnego. Ostatecznie prokuratura umorzyła śledztwo, uznając, że nie było podstaw sądzić, że te narzędzia miały być wykorzystywane nielegalnie. A w konkursie NCBiR z tego tematu nikt nie zakwalifikował się do dofinansowania.

Potem z opublikowanych w 2015 r. informacji w serwisie ZaufanaTrzeciaStrona.pl okazało się, że CBA kupiło i co najmniej od 2012 r. używało podobnego oprogramowania – włoskiego oprogramowania szpiegowskiego RCS, produkowanego przez firmę Hacking Team. Interesowały się nim również policja, ABW i SKW. Oznacza to, że wbrew wcześniejszemu stanowisku MSWiA najwyraźniej naciągnięto przepisy o kontroli operacyjnej i uznano, że sformułowanie, iż polega ona m. in. na „stosowaniu środków technicznych umożliwiających uzyskiwanie w sposób niejawny informacji i dowodów oraz ich utrwalanie, a w szczególności treści rozmów telefonicznych i innych informacji przekazywanych za pomocą sieci telekomunikacyjnych” zezwala na takie praktyki.

Potem przyszła „dobra zmiana” i w 2016 roku policja i inne służby otrzymały w tzw. ustawie inwigilacyjnej już całkowicie legalną możliwość podrzucania trojanów i spyware oraz uzyskiwania tą drogą danych, w ramach kontroli operacyjnej. Do ustaw regulujących ich działanie dodano sformułowanie, że kontrola operacyjna polega m. in. na „uzyskiwaniu i utrwalaniu danych zawartych w informatycznych nośnikach danych, telekomunikacyjnych urządzeniach końcowych, systemach informatycznych i teleinformatycznych”. Tak więc to, co za czasów PO było stosowane przez CBA na granicy prawa, za czasów PiS jest używane już zupełnie zgodnie z prawem.

No i teraz mamy informację, że CBA kupiło kolejne oprogramowanie szpiegowskie – najprawdopodobniej izraelskiego Pegasusa. Żeby podrzucać trojany na smartfony. I używa go.

Wprawdzie legalnie może robić to tylko w celach kontroli operacyjnej, czyli w przypadku podejrzeń o korupcję. Ale o korupcję można podejrzewać każdego, a w „niecierpiących zwłoki” przypadkach do zrządzenia takiej kontroli nie jest wymagana wcześniejsza zgoda sądu. Przez 5 dni może być to bez zgody sądu. Potem wprawdzie ustawa nakazuje zniszczenie zebranych w ten sposób materiałów, ale jak to z całą pewnością sprawdzić?

Ciekawe też, gdzie jeszcze trafiają informacje zbierane przez CBA przy pomocy zagranicznego spyware? Bo przecież mogą być w nim „tylne furtki” np. dla służb innych państw.
No i ciekawe, czym obecnie dysponują inne służby i policja?

Ale nie to jest najistotniejsze. Najistotniejsze jest to, że to, co w 2011 roku było skandalem dla wszystkich od lewa do prawa, nazywane „cyberinwigilacją” i „rokiem 1984”, w 2018 roku jest już właściwie uważane za normalne – co najwyżej opozycja wytknie, że na oprogramowanie szpiegowskie wydano pieniądze z funduszu dla ofiar przestępstw. Tak zmieniła się Polska przez te siedem lat.

Autorstwo: Jacek Sierpiński
Źródło: Sierp.Libertarianizm.pl

BIBLIOGRAFIA

1. https://wiadomosci.onet.pl/kraj/beda-kontrolowac-internet-to-nielegalne/37pqn

2. https://tech.wp.pl/komputery-na-podsluchu-co-nam-szykuje-abw-6034818912957057a

3. https://www.wprost.pl/kraj/268839/MSWiA-chce-kontrolowac-nasze-komputery.html

4. http://niezalezna.pl/17678-mswia-szykuje-cyberinwigilacje

5. https://wpolityce.pl/polityka/120369-gazeta-wyborcza-na-tej-samej-stronie-cieszy-sie-z-wygranej-po-i-przestrzega-przed-totalna-inwigilacja-sluzb-pod-rzadami-tuska

6. https://www.pcworld.pl/news/Rok-1984-w-2011-MSWIA-zamawia-narzedzia-do-inwigilacji-polskich-internautow,377015.html

7. http://di.com.pl/kto-zajmie-sie-wlamywaniem-do-komputerow-obywateli-msw-maic-42216

8. https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/internet/sluzby-beda-kontrolowac-nasze-komputery/m32vknw

9. http://blogmedia24.pl/node/51443

10. http://blogmedia24.pl/node/52695

11. https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/cba-wydalo-200-000-euro-na-konie-trojanskie-od-hacking-team/

12. https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/nie-tylko-cba-abw-skw-i-cbs-rowniez-zainteresowane-konmi-trojanskimi/

13. https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/to-prawdopodobnie-cba-kupilo-platforme-podsluchowa-pegasus/

14. http://wyborcza.pl/1,76842,10474279,Sluzby_w_komputerze.html


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Merkury 28.09.2018 11:31

  Będzie znacznie gorzej. To dopiero początek.

 2. qrde blade 28.09.2018 14:39

  Niewolniczy Matrix i przestępcze wężowiska…
  To czego prawie nikt nie zauważa, nie zauważył również ani Smarzowski ani Abp Viganò…
  Wszystkim wokół naiwnie się wydaje się, że potrafią logicznie zidentyfikować otaczającą ich rzeczywistość, tymczasem od wieków kompletnie nie jarzą, że stale są manipulowani i podpuszczani, żyjąc w państwach, które od dawna nie są już suwrerennymi państwami, w demokracji, która jest wyłącznie służącą systemowi władzy manipulacją, pozwalającą OWCOM wybierać jedynie wśród wystawionych funkcjonariuszy tego samego systemu zniewolenia, bezkrytycznie oddają swoje potomstwo, wnuków i rodziców zaordynowanym, przymusowym szczepieniom, bo skryty okupant przez lata zaszczepiał im do łepetyn samą durnotę i rzadkie półprawdy, że dzięki tej wpojonej durnocie są faktycznie, stadnie zniewoleni i kompletnie odmóżdżeni od dawna nie potrafiąc kojarzyć prostych faktów i ich zatrważających następstw.
  Otóż Smarzowski jak i inni nie do końca jak widać zajarzył, że od dawna otaczają nas wyłącznie globalne korporacje, dyskretnie występujące pod płaszczykiem państw, rozlicznych unii, banków, kościołów, religii, mediów, międzynarodowych organizacji, służb, armii, ect. Reszta to teatr dla goim. Naiwne ujawnianie więc tylko części żałosnej PRAWDY związanej z ich radośnie prezentowaną przestępczą bezkarnością, przy pozostawaniu nadal pod wpływem Matrixa jest odważnym krokiem nieśmiało uczynionym na wojennym polu minowym, celowo zastawionym na ostatnie garstki, tych asertywnie przebudzonych, gdy tymczasem przez wszystkie wyliczone elementy Matrixa jak stado niewolników dyskretnie WSZYSCY pędzeni jesteśmy do współczesnych odpowiedników komór gazowych, gdzie środkiem owadobójczym są przymusowe szczepienia, wymyślone przez szpeniów mordercze procedury, trujące farmaceutyki, nanocząsteczkowe trucizny – CHEMTRAILS powszechnie sypane nam z samolotów na głowy, wszechobecny niezwykle aktywny i trujący FLUOR, metale lekkie i ciężkie występujące wraz z glifosatami w pożywieniu i wodzie, SKWALEN, adjuwanty, GMO, ect.
  Moi drodzy sami ODPOWIEDZCIE, czy w ten sposób można wygrać z globalną korporacją od wieków kierowaną przez hybrydowy, iluminowany gatunek dominujący, a dostrzegalny jedynie dzięki coraz widoczniej szerzącym się wokół seksualnym dewiacjom i rytualnym zbrodniom na dzieciach, bardzo typowym dla wężowych zborów ?
  Czyż związek krwi zwany SEKRETNYM PRZYMIERZEM – SZUKAJ W INTERNECIE czy też prawomocne wyroki Międzynarodowych Trybunałów do walki z przestępstwami Kościoła i Państwa ITCC naturalnie od lat żałośnie przemilczane przez korporacyjne media, rządy i służby nic Wam moi drodzy nie mówią ?

 3. realista 28.09.2018 14:45

  wrzuciłem w innym wątku ten link, ale tu nawet pasuje bardziej:
  https://youtu.be/L5pPhHXUrzs

  qrde, po co ty piszesz o tych chemtrailach? przecież to z miejsca podważa twoją wiarygodność :(… .. .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.