Cyberatak z USA sprowokował Iran do zestrzelenia Boeinga 737

Opublikowano: 20.01.2020 | Kategorie: Polityka, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2419

Iran oficjalnie przyznał się do przypadkowego zestrzelenia samolotu Boeing 737 ukraińskich linii lotniczych UIA, zabijając 176 pasażerów. Maszyna została zestrzelona kilka godzin po irańskich atakach na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku. Zdaniem byłego agenta CIA, Izrael lub Stany Zjednoczone mogły dokonać cyberataku, aby Iran dokonał błędnej identyfikacji samolotu i uznał go za wrogi.

2 stycznia, Amerykanie nie zastanawiając się nad konsekwencjami swoich działań zabili irańskiego generała Kasema Sulejmaniego podczas ataku drona w Bagdadzie. Iran odpowiedział 8 stycznia, dokonując nalotu na dwie amerykańskie bazy w Iraku, a według najnowszych informacji, 11 żołnierzy zostało rannych.

Stany Zjednoczone groziły, że jeśli Iran podejmie jakiekolwiek działania to szybko spotka się z reakcją. Otwarcie sugerowano atak na obiekty wojskowe i cywilne na terenie Iranu. Już po kilku godzinach od tamtego nalotu, Iran zestrzelił samolot pasażerski, gdyż uznał go za maszynę wojskową. Załoga podobno nie reagowała na komunikaty, więc instynktownie podjęto decyzję o zestrzeleniu.

Wkrótce okazało się, że był to samolot cywilny Boeing 737 z 176 pasażerami na pokładzie. Jak mogło dojść do tak fatalnej pomyłki? Irańska obrona powietrzna była wtedy w stanie wysokiej gotowości, aby szybko reagować na wypadek kolejnej agresji Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie Iran szybko przyznał się do tej tragicznej pomyłki, dzięki czemu wielomiesięczne, a być może nawet wieloletnie dochodzenia i poszukiwania sprawców okazały się zbędne.

Jednak jak wskazuje Philip Giraldi, były agent CIA, tuż przed zestrzeleniem samolotu pasażerskiego, irański operator obrony przeciwlotniczej zauważył zakłócenia sygnału, transponder samolotu był wyłączony, a w sieci komunikacyjnej dowództwa obrony powietrznej wystąpiły problemy. Elektroniczne zagłuszanie, pochodzące z nieznanego źródła, wymusiło ustawienie systemu obrony przeciwlotniczej na obsługę ręczną. Oznacza to, że to operator musiał dokonać szybkiej oceny sytuacji i podjąć decyzję. Jednak wyłączenie transpondera sprawiło, że samolot pasażerski został automatycznie uznany za wrogi.

Dwa pociski, które zostały wystrzelone w kierunku samolotu, pochodziły z rosyjskiego systemu Tor, który wyposażony jest w radar do wykrywania i śledzenia celów oraz w niezależny system identyfikacji „swój-obcy”. System Tor jest wrażliwy na cyberataki. Philip Giraldi wskazuje, że Stany Zjednoczone podobno dysponują technologią, pozwalającą oszukiwać wrogie systemy radarowe i wpływać na transpondery.

Podsumowując, były agent CIA uważa, że Iran zestrzelił samolot pasażerski z powodu cyberataku, który mógł przeprowadzić Izrael lub Stany Zjednoczone. Tak się składa, że Iran prowadzi obecnie śledztwo w sprawie możliwego cyberataku. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że to jeszcze nie koniec, a raczej początek konfliktu wokół zestrzelonego samolotu.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Ahtribune.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. emigrant001 20.01.2020 10:39

    Przestrzeń powietrzna Iranu należy do Iranu…. tak jak odpowiedzialność za tą przestrzeń.

  2. polach 20.01.2020 11:27

    Pomyłka Iranu sądzę że była zainicjowane przez agresora aby zyskać na tym, poświęcili samolot z UA aby zaszkodzić Iranowi.Iran postąpił słusznie przyznając się do błędu.

  3. adambiernacki 20.01.2020 11:28

    Albo takie były wcześniejsze ustalenia między obiema stronami umowy o pracę 🙂 Ajatollahy – pracownicy w roli nowej kolumny zimnej wojny. Waszyngton – pracodawca i druga kolumna zimnej wojny. Sówka natomiast siedzi na bogactwach i czuwa. Wszyscy się wpatrują z trwogą na zgrozę przedstawienia podczas kiedy sówka każe im już płacić za oddychanie.

  4. Fenix 20.01.2020 13:49

    To jest interesujące, kto zagłuszył sygnał ? ” Elektroniczne zagłuszanie, pochodzące z nieznanego źródła, wymusiło ustawienie systemu obrony przeciwlotniczej na obsługę ręczną” Ten jest współwinny , i odpowiada za śmierci 176 pasażerów. Karma go dopadnie ,ma 176 ofiar na sumieniu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.