Cwaniactwo nie popłaciło

Opublikowano: 28.01.2013 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 727

Sąd Apelacyjny utrzymał karę finansową nałożoną na Leroy Merlin Polska w związku z nieuczciwym traktowaniem klientów zgłaszających reklamacje.

Jak informuje portal ekonomia24.pl, wyrok sądu odnosi się do decyzji prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z października 2010 r., dotyczącej sposobu rozpatrywania reklamacji przez Leroy Merlin (stosowanego do lipca 2010 r.). Spółka ustaliła wewnętrzne zasady, zgodnie z którymi klienci reklamujący produkt musieli podpisać oświadczenie zobowiązujące ich do niezgłaszania żadnych roszczeń związanych ze sposobem rozpatrzenia reklamacji. Ponadto, w przypadku uznania reklamacji konsumenci otrzymywali talony, które mogli wymienić na gotówkę lub wykorzystać przy zakupach. Zastrzeżenia UOKiK wzbudził krótki termin ważności kuponu – przeważnie miesiąc. Klienci mogli tym samym odnieść wrażenie, że po upływie tego czasu tracą możliwość odzyskania pieniędzy, podczas gdy przepisy mówią, że roszczenia konsumenta (np. żądanie zwrotu zapłaconej kwoty) przedawniają się po roku od stwierdzenia niezgodności towaru z umową.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożyła na Leroy Merlin Polska karę w wysokości ponad 2,5 mln zł. Spółka odwołała się od tej decyzji. Ostatecznie, Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie w całości, a Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał wyrok w mocy, uznając że praktyki stosowane przez spółkę były bezprawne i rażąco sprzeczne z dobrymi obyczajami, a nałożona kara finansowa adekwatna do stopnia naruszenia przepisów. Wyrok Sądu Apelacyjnego oznacza, że decyzja jest prawomocna.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. FreeG (korektor WM) 28.01.2013 09:41

    Wystarczy znać ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Nieduża lektura, a pomocna:

    http://www.konsument.gov.pl/uploads/File/2012/pl/Ustawa%20o%20szczegolnych%20warunkach%20sprzedazy%20konsumenckiej.pdf

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.