Cukier nie krzepi?

Opublikowano: 23.03.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 835

Wielka Brytania zamierza wprowadzić „podatek cukrowy”. Firmy produkujące słodkie napoje gazowane będą płaciły dodatkową daninę, uzależnioną od ilości cukru w produkcie.

„The Independent” informuje, że kanclerz George Osborne ogłosił, iż podatek zostanie bezpośrednio nałożony na przemysł napojów gazowanych. Jego wysokość będzie szacowana w zależności od ilości cukru, która znajduje się w produkowanym bądź importowanym płynie. Nowa danina ma przynieść, jak szacuje rząd, około 550 mln funtów.

Osborne twierdzi, że za pomysłem nałożenia na producentów napojów nowego podatku stoi przede wszystkim ogromny problem z otyłością dzieci na Wyspach Brytyjskich. Eksperci szacują, że 50 proc. chłopców i 70 proc. dziewczynek z najmłodszego pokolenia ma lub może mieć problemy z nadmierną wagą ciała.

Podatek wejdzie w życie w ciągu dwóch najbliższych lat, a więc firmy spożywcze będą miały czas, by dostosować się do nadchodzących zmian, m.in. redukując zawartość cukru w napojach i zmieniając receptury.

Jak pisze portal sciencealert.com, zanim cukier stał się wrogiem nr 1 dla postulujących zdrowy tryb życia, zwalczano głównie tłuszcz w produktach spożywczych. Gdy na fali obsesji zdrowotnej z lat 80. i 90. XX wieku rezygnowano z jego używania, wytwórcy zastępowali go cukrem. Nie trzeba było długo czekać na negatywne efekty zdrowotne takiej polityki. Szkodliwy jest zwłaszcza cukier wchłaniany w napojach, ponieważ nie kontrolujemy jego ilości i często nie mamy świadomości, jak wiele się go w nich znajduje. Badania naukowe z 2009 r., opublikowane w „New England Journal of Medicine”, wskazują bezpośredniego winowajcę: „Spożycie napojów słodzonych cukrem, szczególnie gazowanych, ma wpływ na przybieranie na wadze i otyłość wśród dzieci i młodzieży”.

Wielka Brytania nie jest jedynym krajem, gdzie takie zmiany są wprowadzane lub rozważane. Na całym świecie kraje debatują nad wprowadzeniem regulacji, które do szpiku kości przerażą takie firmy jak Coca-Cola i PepsiCo. W 2013 r. były burmistrz Nowego Jorku, Michael Bloomberg, próbował bez rezultatu wprowadzić prawo zakazujące sprzedaży „powiększonych” napojów gazowanych (ang. oversized sugary drinks – częstą praktyką w USA jest proponowanie klientowi większej ilości napoju w promocyjnej cenie). W podobnym okresie napojów gazowanych z cukrem próbowało zakazać Berkley w stanie Kalifornia, a San Francisco ostatnio wprowadziło obowiązek umieszczania na butelkach specjalnych ostrzeżeń. Już 33 stany wprowadziły prawa regulujące zawartość cukru w słodkich napojach (lub obowiązek informowania o niej).

Takie zmiany mogą nie mieć błyskawicznego wpływu na zdrowie konsumentów, niewątpliwie jednak wpływają na spadek obrotów firm spożywczych. W Meksyku po wprowadzeniu w 2014 r. podobnego podatku sprzedaż napojów gazowanych spadła o 12 proc. Co nie jest niespodzianką, lobby producenckie nie jest zachwycone zmianami prawnymi. The American Beverage Association zainwestowało już miliony dolarów w zwalczanie projektowanego i istniejącego prawa związanego z opodatkowaniem cukru w napojach. Jego działania przypominają postępowanie przemysłu tytoniowego, który opłacał nierzetelne „naukowe” badania, wskazujące na brak szkodliwości swoich wyrobów, oraz oznaczał produkty w taki sposób, by wprowadzić konsumentów w błąd.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. sandvinik 23.03.2016 09:49

    @W
    pewnie tak samo jak z obwinianiem Rosji o emigracje z Turcji-łatwiej powiedzieć że cukier powoduje tycie niż komentować zawartość hormonów, antybiotyków, GMO czy nawet metali ciężkich w mięsie, serach, szczepionkach, chlebie (nie uwierzysz co to jest “polepszacz”), etc etc
    osobiście radze omijać szerokim łukiem zwłaszcza produkty z soją.

    poza tym jak zamiast w piłke gramy w CS-a to o co c’mon???

  2. Pires 24.03.2016 23:17

    @bulletskater
    Trafny komentarz. Musimy się nauczyć jak się odżywiać i bardziej zwracać uwagę na to co jest na etykiecie. Mi też szkoda najbardziej dzieci jak widzę czasami czym matki je karmią. Obyśmy wszyscy Polacy pozmieniali swoje nawyki na lepsze dla lepszej silnej Polski. Kto wierzy może to uznać za życzenia świąteczne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.