Cudzoziemcy kupują coraz więcej mieszkań w Polsce

Opublikowano: 21.04.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1933

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało najnowsze dane dotyczące zainteresowania polskim rynkiem nieruchomości ze strony obcokrajowców. Według statystyk cudzoziemcy kupują coraz więcej mieszkań w naszym kraju, co przełożyło się na 35-procentowy wzrost w skali roku. Portal GetHome.pl zauważa, że praktycznie nie istnieje żadne zabezpieczenie przed wykupem polskich aktywów.

Tylko w ubiegłym roku cudzoziemcy zakupili dokładnie 14 359 mieszkań na terenie naszego kraju. To tymczasem oznacza wzrost aż o 35 proc. w porównaniu do 2021 roku. Ponadto w ręce osób legitymujących się obcym paszportem trafiło 3 083 lokali użytkowych.

Nacją najczęściej kupującą nieruchomości w Polsce są oczywiście Ukraińcy. Bez pozwolenia MSWiA zakupili oni w ubiegłym roku prawie 6,2 tys. mieszkań, czyli o 40 proc. więcej niż rok wcześniej, natomiast na podstawie pozwoleń stali się posiadaczami 194 mieszkań i lokali użytkowych.

Nie tylko Ukraińcy kupują coraz więcej lokali w Polsce. W ubiegłym roku Białorusini zakupili ich 1 336. To aż o 83 proc. więcej niż w roku 2021.

Analityk portalu GetHome.pl zauważa w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że właściwie nie istnieją żadne ograniczenia chroniące polskie nieruchomości przed wykupem przez obcokrajowców. Muszą oni uzyskać pozwolenie tylko w przypadku lokalizacji w strefie nadgranicznej.

Na podstawie: PAP.pl, wGospodarce.pl, CEO.com.pl
Zdjęcie: Arcaion (CC0)
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 21.04.2023 18:23

    Wynaradawianie trwa…a Polak pod most…tak skończymy. A dzięki czemu Ukry mają kasę na wykup mieszkań ? Bo nie płacą u nas ŻADNYCH podatków . A władza łga jak pies ,że płacą…

  2. adambiernacki 23.04.2023 12:27

    replikant3d rdzenni mieszkańcy tej kolonii nie tylko sami tego chcą wręcz pełzając błagają o to no jak nie rozdeptać? no jak? trzeba mieć jaja i walczyć o niepodległość i to natychmiast…albo zdychać bo ucieczki tez nie będzie 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.