Cudowne przeżycie premiera Roberta Fico

Opublikowano: 28.05.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1903

Premier Słowacji Robert Fico powoli dochodzi do zdrowia po brutalnym zamachu, do którego doszło na początku maja. Jego stan znacznie się poprawił, a lekarze zapewniają, że jest na dobrej drodze do pełnego wyzdrowienia.

Szpital F.D. Roosevelta w Bańskiej Bystrzycy, gdzie leczony jest premier Fico, wydał w sobotę krótkie oświadczenie dotyczące stanu zdrowia polityka. „Po dzisiejszym posiedzeniu rady medycznej zespół lekarzy prowadzących potwierdził subiektywną poprawę stanu zdrowia premiera” – poinformowano.

Do zamachu na życie premiera Fico doszło 15 maja podczas jednego z jego wydarzeń politycznych w mieście Handlova. Polityk doznał wielu postrzałowych ran i został natychmiast przetransportowany do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Przeszedł on pięciogodzinną operację ratującą życie.

Podejrzany o dokonanie zamachu, Juraj Cintula, 71-letni były ochroniarz i opublikowany poeta, został zatrzymany na miejscu zdarzenia. Mężczyzna legalnie posiadał broń w związku ze swoją pracą w ochronie.

Według Specjalnego Sądu Karnego, który rozpatruje sprawę Cintuli, jednym z głównych powodów ataku była decyzja Bratysławy o nieprzekazywaniu broni Ukrainie w trwającym konflikcie z Rosją. Fico sprzeciwiał się dostarczaniu Kijowowi uzbrojenia, realizując swoje przedwyborcze obietnice i zaprzestając całej słowackiej pomocy wojskowej dla Ukrainy po objęciu urzędu premiera w zeszłym roku.

Podejrzany wykazywał również ogólną niechęć do rządu, nie zgadzając się z nim w różnych kwestiach, w tym, co określił jako prześladowanie mediów i artystów, a także demontaż jednostki ds. ścigania korupcji w państwie. Jak na razie atak traktowany jest jako próba zabójstwa, ale może on zostać przeklasyfikowany na akt terrorystyczny – powiedział prokurator generalny Maroš Žilinka. „Jeśli w społeczeństwie pojawią się pytania, dlaczego nie jest to traktowane jako przestępstwo terrorystyczne, odpowiadam, że może się zdarzyć, że czyn zostanie przekwalifikowany jako taki, ale tylko na podstawie wyników dowodów” – powiedział Žilinka.

Zamach na życie premiera Fico wstrząsnął całą Słowacją. Polityk, który jest liderem lewicowej partii Smer-SD, jest postrzegany jako kontrowersyjna, ale wpływowa postać na słowackiej scenie politycznej. Jego decyzja o wycofaniu się z przekazywania broni Ukrainie spotkała się z ostrą krytyką wielu środowisk. Atak zbiegł się w czasie z narastającymi napięciami politycznymi w kraju. Słowacja od dłuższego czasu boryka się z problemami gospodarczymi i społecznymi, a rząd Fico jest oskarżany o autorytarne zapędy i ograniczanie wolności mediów.

Mimo to wiele osób wyraża ulgę, że premier przeżył zamach i jest na dobrej drodze do wyzdrowienia. Wielu komentatorów podkreśla, że atak na najwyższego rangą polityka Słowacji mógł mieć poważne konsekwencje dla stabilności kraju.

Teraz priorytetem jest dokładne zbadanie motywów sprawcy i ustalenie, czy rzeczywiście chodziło o akt terrorystyczny. Śledztwo w tej sprawie z pewnością będzie uważnie śledzone przez społeczeństwo, które oczekuje wyjaśnienia tej bulwersującej sytuacji.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.