COVID-19 zerwał światowe łańcuchy dostaw

Opublikowano: 03.09.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1764

COVID-19 wprowadził chaos w światowych łańcuchach dostaw i na razie nie widać rozwiązań problemów.

Doświadcza ich na przykład Voltera, producent obwodów drukowanych (PCB) z Kitchener, Ont. Na początku ubiegłego roku Voltera powoli zaczęła wychodzić z poprzedniego kryzysu, który wiązał się z brakiem aluminium. W związku z pandemią wstrzymano jednak loty, więc pojawił się problem z wysyłaniem produktów do klientów. Voltera musiała się przestawić na wolniejszy transport morski. Potem zaczęły rosnąć koszty usług transportowych. Na domiar złego producent tworzyw sztucznych, u którego zaopatrywała się firma z Kitchener, podpisał umowę z amerykańskim rządem na produkcje materiałów potrzebnych do walki z pandemią. Na koniec jeszcze zaczęło brakować półprzewodników.

Z podobnymi problemami borykają się inne kanadyjskie firmy działające w sektorze nowych technologii. Menedżerowie prognozują, że potrzeba wielu miesięcy, by wszystkie procesy związane z zaopatrzeniem i dostawami wróciły do normy. Na odrobienie strat trzeba będzie czekać latami.

Shawn Baron, menedżer ds. operacyjnych Voltery, mówi, że w porównaniu z 2019 rokiem sprzedaż spadła o 20 proc. Dodaje, że firmie udało się przetrwać.

Braki na rynku półprzewodników pojawiły się, gdy ludzie, zmuszeni do siedzenia w domu, zaczęli kupować coraz więcej elektronicznych gadżetów. Jednocześnie fabryki były zamykane ze względu na koronawirusa, fabryka w Japonii spaliła się, a w Teksasie została zamknięta w czasie mrozów.

Apple prognozował, że z tego powodu straci 4 miliardy dolarów, General Motors czasowo zwolnił 1500 osób z Ingersoll, Ont., a producent zabawek Spin Master Corp. na początku ostrzegał, że może podnosić ceny.

Wzrosła też cena transportu. Przykładowo transport kontenera na trasie Szanghaj–Rotterdam w tym tygodniu kosztował 13 787 dol. amerykańskich i w porównaniu z ubiegłym rokiem był o 637 proc. wyższy. Do tego dochodzą koszty załadunku, ubezpieczenia, opłaty portowe i celne. Ponadto w porcie Ningbo-Zhoushan we wschodnich Chinach, uznawanym za jeden z największych na świecie portów towarowych, pojawiło się ognisko COVID-19. Port częściowo zamknięto, co wywołało opóźnienia, których skutki mogą być odczuwalne jeszcze w przyszłym roku. Z kolei w porcie w Montrealu w marcu strajkowali pracownicy. Do tego zablokowany był Kanał Sueski.

Ci, którzy przestawili się na transport lotniczy, też płacą więcej. Przykładowo w maju na trasie Hong Kong–USA cena za transport 1 kilograma towaru wynosiła średnio 8,70 dol. amerykańskiego i była najwyższa w roku. Do lipca spadła do 7,90 dol., ale i tak była dwa razy wyższa niż latem 2019 roku.

Dan Breznitz, profesor z University of Toronto, mówi, że teraz firmy by zyskały, gdyby polegały na lokalnych dostawcach. Dotąd każdy patrzył na cenę, ale w czasie pandemii okazało się, że równie ważne jest miejsce wytwarzania. Jego zdaniem Kanada powinna wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi stworzyć północnoamerykańskie łańcuchy dostaw, które stanowiłyby alternatywę dla Chin i Indii.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szurnięty Mędrzec 03.09.2021 11:38

    PLANDEMIA, SROWID!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.