Coraz więcej zabójstw aktywistów walczących o lasy

Opublikowano: 22.06.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 291

Liczba zabójstw aktywistów i dziennikarzy zajmujących się ochroną lasów, rzek i gruntów wzrosła prawie dwukrotnie w ciągu ostatnich trzech lat – alarmuje “The Guardian”, który przytacza raport organizacji pozarządowej Global Witness. Najgorzej jest w Brazylii, gdzie w ciągu dekady zamordowano ponad 360 osób z powodu ich działalności.

Większość zabójstw związanych jest z nielegalną wycinką drzew w Amazonii. “Tendencja ta wskazuje na coraz bardziej zaciętą globalną walkę o zasoby” – mówi Billy Kyte z Global Witness. Jego organizacja przyznaje, że raport skupia się tylko na niektórych krajach, a same wyniki mogą być niedokładne, ponieważ informacje na temat zabójstw są często fragmentaryczne i niepełne. Z tego względu liczba morderstw może w rzeczywistości być znacznie wyższa. Wśród ostatnich przypadków głośnych zabójstw był przypadek José Ribeiro da Silva Claudio i Maria do Espirito Santo, którzy byli jednymi z najskuteczniejszych i najbardziej aktywnych osób walczących z nielegalną wycinką.

Mimo, że w niektórych krajach obserwuje się niewielką poprawę, odwrotny trend panuje na Filipinach. Tam tylko w ciągu ostatniego miesiąca zginęło czterech działaczy, przez co aktywiści zaczęli mówić o “krwawym maju”. Specjalny sprawozdawca z ramienia ONZ powiedział, że ekolodzy i aktywiści muszą zmierzyć się z wysokim ryzykiem utraty życia.

Opracowanie: Tomasso
Źródło: CIA

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
shuang
Użytkownik
shuang

A jak proponują rezerwat na Bałtyku to jeszcze pewnie znajdą się hojni sponsorzy.