Coraz więcej Polaków przeciwko lekcjom religii w szkołach

Opublikowano: 27.12.2020 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2125

Polacy nie chcą katolickiej propagandy w publicznych instytucjach. Pokazuje to najnowszy sondaż Ipsos dla OKO.press. W ciągu 10 miesięcy liczba zwolenników nauczania religii w szkołach zmalała o 17 pkt proc.

Polski kościół od pięciu lat próbuje urządzić polskim obywatelom życie, działając w sojuszu z prawicową władzą. Msze święte w telewizji, opowieści o kościele jako ostoi wartości, wspólne szczucie na homoseksualistów, bajdurzenie o ideologii gender, udawanie, że księża nie gwałcą małych dzieci, wreszcie bezpardonowy atak na prawa kobiet. To wszystko sprawiło, że Polacy, którzy jeszcze niedawno uważali kościół za lepiszcze wspólnotowości, zaczęli postrzegać go jako instytucje odrealnioną i opresyjną.

Zmiany te dokonują się w olśniewającym tempie. Jeszcze w lutym 2020 roku sensacje wzbudziło badanie, którego większość respondentów wyraziła przekonanie, że lekcje religii powinny odbywać się w salkach katechetycznych, a nie w szkołach publicznych. Wówczas przeciwnicy indoktrynacji przeważali nad zwolennikami stosunkiem procentów 52:44.

W aktualnym sondażu proporcje są jeszcze bardziej wymowne. Jedynie 27 proc. ankietowanych chciałoby aby dzieci w szkołach chłonęły katolickie prawidła moralne. Nie wyraża na to zgody aż 68 proc. uczestników badania Ipsos.

Oko.press w komentarzu do sondażu przypomina hasła z programu wyborczego PiS z ostatnich wyborów: „Nauka katolicka nie ma żadnej konkurencji” i „można jej przeciwstawić tylko nihilizm”. Przekonanie to zostało ostro odrzucone przez polskie społeczeństwo. Jeśli coś wydaje nam się nihilizmem, to właśnie nauki głoszone przez kościół.

Upada też mit o konserwatyzmie obywateli o niskich dochodach. Wśród najuboższych jedynie 35 proc. chce pozostania religii w szkołach. 60 proc. widzi ją w parafiach. Podobny stosunek (68:30) mamy w przypadku osób z wykształceniem podstawowym, wśród seniorów (63:30) czy nawet wśród mieszkańców wsi, uważanej za bastion tradycji i katolickich wartości (56:38).

W największych miastach mamy nokaut. 78 proc. chce natychmiastowego wycofania religii ze szkół, innego zdania jest tylko 20 proc. W ośrodkach od 100-500 tysięcy – podobny wynik – 75:20.

Jest tylko jedna grupa, która chciałaby, aby pozostał obecny porządek – wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. 56 proc. popierających partię Kaczyńskiego pragnie pozostania religii w szkołach, w salkach widzi ją 33 proc. Wyborcy PSL i Konfederacji są w nieznacznej większości za świecką szkołą, wyborcy KO i Lewicy nie mają żadnych wątpliwości.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. rici 27.12.2020 21:15

    Wlasnie ogladalem u Gadowskiego jak to Jezus z rodzicami uciekali przed okrutnym Herodem zamiastast do Nazaretu do Egiptu z Betlejem. Jedno zdanie i dwa bledy historyczne, krol Herod zmarl w 4.przed nasza era czyli 4 lata przed urodzeniem sie Jezusa, drugie miejscowosc Nazaret nie istniala rzynajmniej do 63 roku ne. gdy Rzymianie spisali wszystkie miejscowosci w Palestynie i takiej w tym spisie nie ma.
    Ponadto Rzymianie w tym czasie nie organizowali zadnego spisu powszechnego. Jezeli cos to to mogl byc roczna spis podatkow, ktory kazdy musial placic w miejscu gdzie mial “zameldowana dzialalnosc gospodarcza”

  2. Dgruzin 31.12.2020 17:20

    Chciałbym pochwalić tych, którzy zmienili zdanie i mówią religia won ze szkół (mimo iż wcześniej chciałem napisać o nich coś innego). Trochę doświadczyłem w życiu i wiem, że trudno zmienia się przekonania. Dla mnie to zawsze jakaś iskierka, znak, że ludzie budzą się ze snu, nie chcą żyć w iluzji, zaczynają widzieć. Brawo!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.