Coraz więcej Francuzów popiera powrót kary śmierci

Opublikowano: 19.09.2020 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 862

Jak wynika z najnowszego sondażu Ipsos/Sopra Steria, Francuzi mają coraz bardziej dość niestabilnej sytuacji w kraju i władzy, która nie rozwiązuje problemów. Co więcej, Francuzi coraz chętniej opowiadają się za przywróceniem kary śmierci.

Francja stosowała karę śmierci praktycznie od czasów powstania państwa aż do 1981 roku. Przed wybuchem Wielkiej Rewolucji Francuskiej, na karę śmierci skazywano za różne przestępstwa, w tym za herezję. Wyroki były wykonywane poprzez ścięcie, palenie na stosie czy łamanie kołem. Po rewolucji wprowadzono gilotynę jako „humanitarny” sposób na wykonywanie wyroków, aż ostatecznie całkowicie zrezygnowano z kar śmierci. Ostatnia egzekucja miała miejsce w 1977 roku w marsylskim więzieniu – tunezyjski imigrant Hamida Djandoubi został skazany na śmierć za porwanie i zamordowanie 21-letniej Francuzki, Elisabeth Bousquet.

Od ostatniej egzekucji minęły dekady, lecz poparcie dla przywrócenia kar śmierci wyraźnie wzrosło. Z sondażu przeprowadzonego na 1030 ankietowanych wynika, 55% Francuzów popiera przywrócenie kary śmierci. Warto dodać, że jest to najwyższy wynik, jaki odnotowano od 2013 roku, gdy wykonano pierwsze takie badanie. Dla porównania, w 2019 roku, poparcie dla przywrócenia kary śmierci było na poziomie 44%.

Według Fundacji Jeana-Jaurèsa, jednej z organizacji, która zleciła sondaż, rosnące poparcie jest odpowiedzią na wzrost przemocy w społeczeństwie i ogólne rozczarowanie wobec francuskiego wymiaru sprawiedliwości, który nie zawsze wykonywał wyroki. Potwierdza to ankieta, według której aż 82% Francuzów chce „prawdziwego lidera”, który przywróci porządek w kraju. Organizacja uważa również, że wyniki ankiety wyraźnie ostrzegają przed nadchodzącą fragmentacją społeczeństwa.

Media raczej unikają łączenia rosnącego poparcia dla kary śmierci z islamskimi zamachami terrorystycznymi i bardzo wysokim zagrożeniem terrorystycznym. W ostatnich latach, imigranci z Afryki i Bliskiego Wschodu często dokonywali morderstw, aby pójść do więzienia i w ten sposób uniknąć deportacji do kraju pochodzenia.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Rfi.fr
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kozik 20.09.2020 00:12

    Pięknie widać, jak realizują się prorocze wizje Hayek’a, które zawarł w “Drodze do zniewolenia”:
    https://mises.pl/blog/2005/10/18/230/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.