Coraz więcej entuzjastów żywności organicznej

Około 30 proc. Polaków kupuje żywność organiczną i deklaruje, że chce ją kupować częściej – wynika z najnowszych badań TNS Polska.

Badania „Żywność ekologiczna w opiniach Polaków” wykazały, że już ponad milion Polaków (4 proc.) regularnie kupuje żywność organiczną. Znacznie więcej, bo 26 proc. zaopatruje się w nią nieregularnie, za to deklaruje, że chce kupować ekologiczne produkty częściej. Jedynie 9 proc. badanych sceptycznie odnosi się do kupowania ekologicznego jedzenia – większość z nich nie potrafi jednak wskazać powodów takiego podejścia. Pozostali ankietowani zachowali postawę neutralną.

Dlaczego kupujemy eko-produkty? Polaków przekonuje smak, a na drugim miejscu jest zdrowie. Jak wynika z badań 42 proc. ankietowanych wskazało, że to lepszy smak i/lub zapach są czynnikami decydującymi o sięganiu po żywność organiczną. Tuż za tymi czynnikami uplasowała się troska o zdrowie (39 proc. wskazań).

Smak żywności organicznej doceniają zwłaszcza osoby kupujące żywność organiczną regularnie (53 proc. wskazań) oraz mieszkańców wsi (47 proc.) – zatem najbardziej doświadczeni i świadomi konsumenci tej kategorii.

Żywność ekologiczną najlepiej kupować w specjalistycznych sklepach – tak uważa 47 proc. Polaków i blisko 2/3 mieszkańców największych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców). Dopiero na kolejnych miejscach badani wymienili zakupy bezpośrednio w gospodarstwie rolnym (27 proc.), na bazarze (22 proc.), w super/hipermarkecie (16 proc.).

Prawie 62 proc. Polaków wie, że podstawowym wyróżnikiem żywności organicznej jest brak środków chemicznych przy jej produkcji. 29 proc. badanych opisując żywność ekologiczną wspomina o czystym, nieskażonym środowisku, z którego ona pochodzi. Co piąty Polak mówi o bogactwie w składniki odżywcze produktów organicznych.

Badania wskazują jednak na niską świadomość Polaków odnośnie certyfikatów ekologicznych. Jedynie 14 proc. ankietowanych zauważyło, że żywność organiczna opatrzona jest specjalnym znaczkiem. A to właśnie certyfikacja jest gwarancją ekologicznego pochodzenia produktu.

– Podsumowując wyniki badania opinii dotyczące żywności ekologicznej warto zwrócić uwagę na istniejącą potrzebę informacji i edukacji – komentuje Urszula Krassowska, Account Director TNS Polska. – Wiele osób przyznaje się wprost do zbyt małej wiedzy w tej dziedzinie. Choć większość Polaków nie ma trudności z określeniem, czym jest żywność ekologiczna, to jednak tylko wąska grupa zwraca uwagę na certyfikaty wyróżniające ten typ żywności. – dodaje.

Źródło: Ekologia.pl