Coraz mniej tajemnic bankowych

Opublikowano: 15.04.2013 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 911

Luksemburg odkryje tajemnicę bankową. Władze Wielkiego Księstwa osłabią zasady tajności kont bankowych. O tym powiedział premier państwa Jean-Claude Juncker. W ten sposób, na mapie świata będzie o jedno państwo, w którym można przechowywać w tajemnicy pieniądze, mniej.

Luksemburg zamierza przyłączyć się do ogólnoeuropejskiego systemu wymiany informacji bankowej. Zacznie on działać w Unii Europejskiej w 2015 roku i pozwoli organom podatkowym państw unijnych bez przeszkód otrzymywać informacje na temat wkładów bankowych. Luksemburg przez długi czas opowiadał się przeciwko temu systemowi, jednak teraz znalazł się w mniejszości. Bowiem prawie wszystkie państwa Unii Europejskiej pomysł ten poparły. Na zmianę stanowiska Wielkiego Księstwa wpłynęły najprawdopodobniej ostatnie wydarzenia na Cyprze.

Gospodarka Luksemburga opiera się głównie na sektorze finansowym, który poniesie poważne straty, przekonany jest wiceprezydent kompanii inwestycyjnej „Pokrovka Finance” Aleksiej Wiazowskij:

Banki przestaną być konkurencyjne. Zagraniczni klienci będą wycofywać pieniądze, a to doprowadzi do efektu kuli śnieżnej, tj. do bankowej paniki. Ludzie wycofują oszczędności, a to prowadzi do pogorszenia się sytuacji banków. Zaczynają one wprowadzać różnego rodzaju ograniczenia, – jak ma to miejsce obecnie na Cyprze, – na wypłaty, na zadłużenie. A to jeszcze bardziej pogłębia panikę, jeszcze poważniej pogarsza sytuację finansową.

W Unii Europejskiej są jeszcze przeciwnicy pomysłu swobodnego przekazywania danych bankowych. Minister finansów Austrii Maria Fekter w minionym tygodniu obiecała wykorzystać wszystkie sposoby, aby utrzymać w państwie tajemnicę bankową. Upór Austriaków eksperci tłumaczą różnorako. Jedni wiążą go z eurosceptycyzmem, widocznym w wypowiedziach wielu członków partii rządzącej. Inni uważają, że rezygnacja z tajemnicy bankowej może poważnie zaszkodzić miejscowej gospodarce, tłumaczy kierownik sektora Instytutu Gospodarki RAN Borys Frumkin. “W tej chwili dla Austrii wprowadzenie gwałtownego osłabienia ochrony tajemnicy bankowej może być nawet bardziej niebezpieczne niż dla innych państw. Być może, chce ona otrzymać w zamian pewne dodatkowe zyski. Ale nie sądzę, aby zasadniczo Austria mogła odseparować się od ogólnych trendów panujących w Unii Europejskiej. Po prostu dlatego, że jest ona jej częścią i decyzje o charakterze ogólnym obejmują także Austrię.”

Spośród 27 państw Unii Europejskiej tylko Austria opowiada się przeciw odkryciu tajemnicy bankowej. Eksperci są zdania, że przystąpi ona do systemu wymiany danych o klientach, ale z szeregiem ograniczeń. Jakich, to na razie pozostaje niejasne. Jednak wiadomo, że ogólna tendencja została już wprowadzona: z każdym rokiem ukrywanie się przed fiskusem będzie w Unii Europejskiej coraz trudniejsze. Nie uratuje nawet Szwajcaria, jeszcze niedawno uważana za najlepsze miejsce do przechowywania pieniędzy, podkreśla prezydent banku „Rossijskaja Finansowaja Korporacija” Andriej Niechajew. “Szwajcaria już dawno przestała być tą Szwajcarią, którą była jeszcze 20 lat temu. A tym bardziej 50 lat temu. Po słynnej historii z bankiem UBS, który został skazany na zapłacenie dużej kary pieniężnej w USA, dla Stanów Zjednoczonych banki niemal całkowicie zlikwidowały tajemnice bankowe, szczególnie w odniesieniu do obywateli amerykańskich. Myslę, że Szwajcaria nadal będzie iść w kierunku zbliżenia do ogólnych zasad FATF (The Financial Action Task Force, Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy) i Unii Europejskiej.”

Na pewien czas Szwajcaria zdolna jest zachować zainteresowanie ze strony uciekających przed podatkami klientów. W odróżnieniu od wszystkich swoich sąsiadów, nie wchodzi ona w skład Unii Europejskiej, a to oznacza, że dyrektywa o wymianie danych bankowych nie obejmuje jej.

Źródło: Głos Rosji


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. bXXs 15.04.2013 12:21

    Może by jakieś śledztwo na temat “czarnych kart”, karty “płatnicze” które są częścią systemu finansowego bez dna ( ograniczeń). Wszelkie tranzakcje taką kartą są realizowane i nie jest to związane z uszczupleniem środków. Nie ma środków, konta, tylko zielone światło. Więc jak można określić stan finansowy takiego właściciela?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.