Coraz bliżej wyjaśnienia powstania sześciokątnej burzy na Saturnie

Opublikowano: 28.06.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 801

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda opracowali symulację komputerową, która pomaga wyjaśnić powstanie ogromnej, sześciokątnej burzy na biegunie północnym Saturna. Okazuje się, że jest to bardzo głębokie zjawisko atmosferyczne.

Wielka burza w kształcie sześciokąta została odkryta w 1981 roku podczas misji Voyager. Jej szacowana średnica wynosi około 30 000 km. Naukowcy zauważyli, że ta specyficzna burza jest zjawiskiem atmosferycznym, które prawdopodobnie posiada podobną naturę do huraganów obecnych na Ziemi. Jednak mimo wielu badań, do dziś nie wiadomo, dlaczego burza na biegunie północnym Saturna posiada kształt sześciokąta. Co więcej, nie potrafimy wyjaśnić, dlaczego na przestrzeni czterech dekad, burza nie zmieniła swojego kształtu i jest niezwykle stabilna.

Naukowcy nie potrafili nawet określić, czy heksagonalna burza na Saturnie jest zjawiskiem płytkim, czy bardzo głębokim. Dopiero najnowsza trójwymiarowa symulacja komputerowa najwyraźniej dostarczyła nam odpowiedzi na to pytanie. Zespół badawczy z Uniwersytetu Harvarda uwzględnił w swojej symulacji dane z wielu źródeł, w szczególności z 13-letniej misji kosmicznej sondy Cassini.

Symulacja wykazała głęboką konwekcję termiczną, poruszającą się w zewnętrznych warstwach atmosfery Saturna, co doprowadziło do powstania trzech dużych cyklonów w pobliżu biegunów, a także heksagonalny strumień powietrza, który obraca się w przeciwnym kierunku. Badanie wykazało również, że ogromna sześciokątna burza może posiadać głębokość tysięcy kilometrów. Jednak symulacja sama w sobie nie jest ostatecznym dowodem i potrzeba dokładniejszych danych atmosferycznych Saturna, aby modele komputerowe lepiej odzwierciedlały rzeczywistość.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Phys.Org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cosmo 29.06.2020 06:58

    Symulacja jak to symulacja, pokaże to do czego zostala zaprogramowana a skoro danych jest niewiele, to duża część domysłów została przekuta na linijki kodu aby ostatecznie wygenerować na monitorze heksagonalną burze

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.