Coraz bliżej wojny?

Opublikowano: 21.09.2022 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1250

Świat zbliżył się do niebezpiecznego punktu, a mocarstwa gotowe są rozpocząć nieobliczalną w skutkach wojnę.

Przeciągający się konflikt na Ukrainie popycha władze rosyjskie do radykalniejszych kroków. Dokonują się zmiany w rosyjskim ustawodawstwie, w tym te dotyczące mobilizacji. Budzi obawy w Stanach Zjednoczonych i Zachodniej Europie pogłębianie się sojuszu w ramach Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). Rodzi ich obawy rosnąca globalna pozycja Chin. Świat jaki znamy się zmienia z dnia na dzień. W sporej części świata obserwujemy proces przyśpieszonej ewolucji, w kilku jednak miejscach widzimy zmiany gwałtowne i niebezpieczne. W zglobalizowanym świecie wszystkie one w mniejszym lub większym stopniu oddziaływają na Polskę. Więc tym samym są istotne dla naszego narodu.

Siły finansowo-militarne dominujące w tej chwili wiedzą, że przestają stopniowo kontrolować cały glob. By powstrzymać rodzącą się wielobiegunowość i wyhamować rosnącą potęgę krajów Azji podsycają stare konflikty i próbują wyhodować nowe. Po części udaje się sytuację ustabilizować. Dobrym przykładem jest tutaj Kirgistan i Tadżykistan. Podpisały protokół o stabilizacji sytuacji na granicy i ustanowieniu pokoju między państwami. Stało się tak po tym jak Władimir Putin wezwał do deeskalacji konfliktu granicznego. Znacząca jest globalna rola papieża Kościoła rzymskokatolickiego Franciszka, który nieustannie wzywa do pokoju i dialogu.

Siły prowojenne chcą za wszelką cenę sprowokować konflikt zbrojny dotyczący zbuntowanego Tajwanu. Niedawno w tym celu przybyła tam Nancy Pelosi. Prezydent USA Joe Biden w ostatnich dniach oświadczył w wywiadzie dla CBS, że w przypadku ataku Chin na Tajwan wojska USA będą go bronić.

Władze uznawanych przez Moskwę republik Ługańskiej i Donieckiej, a także zajętych terytoriów obwodów zaporoskiego i chersońskiego ogłosiły referenda w sprawie przyłączenia do Rosji. Mają one odbyć się już w tym tygodniu, od 23 do 27 września. Wyniki są dla wszystkich jasne.

Działania wojenne na tych terenach już po referendum, będą wtedy potraktowane jako atak na samą Rosję. Oznaczać będzie to pełnowymiarową wojnę z wszystkimi jej konsekwencjami. Wtedy efekt domina stałby się zupełnie realny. A to oznaczałoby trzecią wojnę światową, czyli zbrojne starcie NATO z Rosją. To z kolei mogłoby spowodować kolejne wojny – Azja Środkowa, Tajwan, Bliski Wschód a być może również Ameryka Środkowa i Afryka.

Miejmy nadzieję, że w tej chwili obserwujemy walkę olbrzymich hipopotamów. Otwierają pyski, ryczą, straszą, podgryzają, kaleczą się – ale nie chcą stoczyć bitwy na śmierć i życie. Bo znają konsekwencje.

Zapewne trwają jakieś zakulisowe rozmowy, ponieważ wczorajsze orędzie prezydenta Putina przeniesiono na dzisiaj. Wraca również ambasador USA do Rosji. Została nią Lynne Tracy. John Sullivan, dotychczasowy ambasador USA w Rosji, opuścił Moskwę 4 września w związku z upłynięciem jego kadencji. Nie spełniły się tym samym zaklęcia tych co opowiadali, że Stany Zjednoczone będą przedłużać sprawy techniczne tak by placówka pozostała pusta.

Dla nas Polaków jako narodu, konflikt globalny ze względu na położenie geopolityczne a również charakter narodowy byłby katastrofalny. To co Polska, może zrobić w dzisiejszych układach, to trzymać się od jak najdalej od konfliktów. Ograniczyć się do sensownej pomocy humanitarnej rzeczywistym ofiarą. Powinniśmy promować jakiś rodzaj nowego „Plan Rapackiego”. Roztropnie byłoby gdyby znaczące osobistości w naszym kraju zapoczątkowały takie rozwiązanie. Nie tyle by wpłynąć na wielkich i możnych tego świata, ale by dotrzeć do społeczeństwa z inną narracją. W naszym polskim interesie należy działać na rzecz pokoju i utworzenia jak najszerszej strefy bezatomowej. Miejmy w głowach mądre słowa premiera Andrzeja Leppera: „Każda wojna jest niesprawiedliwa, nie ma wojen słusznych i niesłusznych, jest nośnikiem zniszczenia i bezmiaru nieszczęścia, pociąga za sobą niepotrzebne ludzkie ofiary”.

Autorstwo: Łukasz M. Jastrzębski
Źródło: MyslPolska.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. emigrant001 21.09.2022 17:58

  Konflikt światowy nie zacznie się z powodu wojny na Ukrainie. Nikt na to nie jest przygotowany i nikt tego nie chce a to robi sporą różnicę. Nowe podejście pojawi się jesienią gdy ludzie zaczną marznąć a wtedy wszyscy mogą chcieć zakończyć konflikt w zamian za gaz:)
  Ukraińcom wystarczy przestać wysyłać broń a wówczas sami się poddadzą, bo nie będą mieli czym walczyć.

 2. Stary Kulas 21.09.2022 20:49

  Orędzie przeniesiono na dzisiaj bo nie był jeszcze opublikowany dekret o częściowej mobilizacji o którym była mowa w wystąpieniu. Ponieważ wystąpienie było nagrane wcześniej nie można go było wyemitwoać wczoraj.

  @emigrant001
  Konflikt światowy trwa (conajmniej) od lutego i naprawdę nie wiem jak można tego nie widzieć.

 3. MasaKalambura 21.09.2022 23:15

  “Ograniczyć się do sensownej pomocy humanitarnej rzeczywistym ofiarom”

  Co w świetle prawa międzynarodowego czyni nie samo Polskie Państwo, tylko Polacy swymi mieszkaniami, akademikami i hotelikami. Prawdziwy uchodźcy względem Tego Prawa to nie tacy ludzie, jacy szli jeszcze niedawno ze strony Białorusi, tamci biedacy już byli w statusie migrantów. Przekroczyli kolejną umysłową barierę zwaną granica. Uchodźcą jest się w państwie graniczącym z innym, zaatakowanym właśnie w tym czasie zbrojnie, ze zniszczoną w tym ataku liczną infrastrukturą i domostwami.

  Posiadanie przez Polskę tych ofiar żywych, spędzających mam nadzieję dobrze i spokojnie czas z nami, zwalnia nas z jakiejkolwiek odpowiedzialności za poczynania tej masy ludzi. Zarówno w Ukrainie jak i na Niej, w terenach spornych Ukrainy i Rosji, w Rosji oraz Polsce, której zmieniono stan świadomości ostatnimi wydarzeniami. A dodajmy do tego pandemię, załamanie rynków…

  Atak nuklearny nawet małego rozmiaru, z użyciem pierwiastków ciężkich zanieczyszczających te tereny radioaktywnością powinno i będzie miało podobny wydźwięk na terenach zamieszkanych w Rosji w podobnej gęstości.

  Bomby neutronowe będące wynalazkiem polskiego żołnierza i naukowca, jako że sami je wymyśliliśmy jako naród, możemy na te tereny przyjąć. Kto mieczem wojuje….

  Ale jako że my nawet takiej broni nie mamy, mamy prawo z nadzieją patrzeć w przyszłość ludzi Boga. W porównaniu do pierwiastkowych potęg, tylko Umysł połączony z Umysłem Absolutnym w totalnym aikido może tę planszę wywrócić.

  Ruch na planszy Ziemia jest niepowstrzymywalny, ale że cykliczny, to dający się nagiąć w wymiarze czasu. Niemal w nieskończoność. Podobnie w innych wymiarach.

  Aż do Dnia, o którym zdecyduje Allah.
  I zrobi wszystkim planszom PONAD Absolutne STOP!
  Tak, iż sama Śmierć skona.
  I wtedy zapyta: Któż jest jeszcze poza Mną?

  I pozostanie Jeden.

  Aż Sobie całość odtworzy kolejny raz.
  Inaczej…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.