Codziennie w Jemenie z powodu wojny i głodu umiera 4 dzieci

Opublikowano: 21.10.2021 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1320

Od 2015 roku 10 tysięcy dzieci w Jemenie zginęło lub zostało ciężko okaleczonych – podaje raport UNICEFU. To największy kryzys humanitarny w historii świata. 10 000 dzieci zginęło od początku konfliktu w 2015 roku.

Tragiczna sytuacja w Jemenie trwa od 2015, kiedy Arabia Saudyjska podjęła militarne działania na terenie kraju. Wojna zniszczyła połowę ośrodków zdrowia, a kraj „stał się piekłem na ziemi”- alarmował wczoraj UNICEF w Genewie. Lekarze nie otrzymują pensji, infrastruktura służby zdrowia jest zniszczona. Najbardziej cierpią dzieci. „Dziesięć tysięcy jemeńskich dzieci zostało zabitych lub okaleczonych od czasu, gdy koalicja wojskowa kierowana przez Arabię ​​Saudyjską interweniowała w marcu 2015 r. po tym, jak sprzymierzona z Iranem grupa Hutich obaliła rząd. (…) Średnio ginie czwórka dzieci każdego dnia” – mówił podczas wczorajszej konferencji James Elder, rzecznik prasowy organizacji humanitarnej UNICEF. Dane, które podaje UNICEF, są zaniżone. Wielu przypadków śmierci lub ciężkich okaleczeń nie można zweryfikować, ponieważ nie sposób dotrzeć do wszystkich informacji.

Dramatyczna, stale pogarszająca się sytuacja w Jemenie ma cztery główne przyczyny. Gwałtowny i przedłużający się konflikt zbrojny, zdewastowana gospodarka, zrujnowane usługi publiczne oraz system pomocy społecznej czyli opieka zdrowotna, utrudniony dostęp do wody i żywności, złe warunki sanitarne, zrujnowane szkolnictwo. UNICEF zwraca również uwagę na dalece niewystarczającą pomoc ONZ.

James Elder podał na konferencji przerażające dane, opisujące sytuację jemeńskich dzieci. 4 na 5 dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej. To łącznie ponad 11 milionów dzieci, z których prawie pół miliona cierpi na chroniczne niedożywienie. Poinformował również, że ponad 2 miliony dzieci w Jemenie nie ma dostępu do edukacji, a kolejne 4 miliony mogą wkrótce również wypaść z systemu edukacji, który już dziś ledwo działa. Według danych UNICEF, ponad dwie trzecie nauczycieli nie otrzymuje regularnych pensji już od 4 lat.

1,7 miliona dzieci musiało uciekać ze swoich domów przed przemocą i eskalującym konfliktem zbrojnym w Jemenie, a w niedalekiej przyszłości kolejni ludzie będą zmuszeni opuścić swoje domu w poszukiwaniu względnego bezpieczeństwa. 15 milionów ludzi, z których ponad połowa to kobiety i dzieci, nie ma dostępu do czystej wody pitnej, a nawet takiej, w której można się umyć. Bezpieczne warunki sanitarne w Jemenie praktycznie nie istnieją.

Sytuacja w Jemenie jest największym kryzysem humanitarnym na świecie. UNICEF podejmuje działania dostarczając wodę pitną, jedzenie oraz podstawową pomoc medyczną, jednak to nadal za mało. „Jemen jest najgorszym miejscem na świecie do bycia dzieckiem. Trudno w to uwierzyć, ale sytuacja ciągle się pogarsza” – konkluduje swój raport UNICEF.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. vannamond 21.10.2021 16:44

    Kogo to obchodzi? To nie są amerykańskie dzieci.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.