Codzienne zabójstwa z rąk policjantów w Brazylii

Opublikowano: 18.08.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 688

Po miesiącu działań Amnesty International opublikowała 2 sierpnia pierwszy raport dotyczący aplikacji “CrossFire”. Uruchomiona 5 lipca aplikacja gromadzi doniesienia mieszkańców Rio na temat strzelanin i przemocy z użyciem broni w ich mieście.

Tylko w lipcu użytkownicy aplikacji zgłosili 756 strzelanin, w tym 51 ofiar śmiertelnych. Napływające informacje można śledzić na stronie FogoCruzado.org.br. Dotąd aplikację ściągnięto ponad 35 000 razy.

W ciągu ostatniego miesiąca w niektórych fawelach, w tym Complexo do Alemão i Caxias (Baixada Fluminense), praktycznie każdego dnia zgłaszane były strzelaniny z udziałem przestępców i policji. W Complexo da Maré odnotowano wiele doniesień o przemocy z użyciem broni. Powyższe rejony mieszczą się pomiędzy lotniskiem Rio de Janeiro a obiektami olimpijskimi.

“Aplikacja “CrossFire” pokazuje na mapie to, czego tysiące ludzi doświadczają każdego dnia w społecznościach w Rio de Janeiro. Czas, by brazylisjkie władze zamiast koncentrować się na zbrojnych operacjach policji, podjęły działania na rzecz zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa” – powiedziała Renata Neder, doradczyni Amnesty International. Raport z aplikacji wskazuje także, że brazylijskie władze i organizatorzy Igrzysk ponieśli porażkę w zapewnieniu mieszkańcom bezpiecznego miasta.”

Szokujący wzrost liczby zabójstw z rąk policji w Rio de Janeiro o 103% pomiędzy kwietniem a czerwcem 2016 roku w porównaniu do 2015 zaprzepaścił szansę na pozytywne dziedzictwo Olimpiady w Rio. Według Instytutu Bezpieczeństwa Publicznego stanu Rio de Janeiro, policja zabiła w mieście 49 osób w czerwcu, 40 w maju, 35 w kwietniu – czyli więcej niż jedna osobę każdego dnia. Od 2009 roku, kiedy Rio zostało wybrane na gospodarza Igrzysk, policja zabiła w mieście ponad 2600 osób.

“W momencie, gdy sadziliśmy, że brutalność policji osiągnęła już szczyt, okazało się, że może być jednak jeszcze większa. Brazylia przegrała Igrzyska zanim się w ogóle zaczęły” – powiedział Atila Roque, dyrektor Amnesty International w Brazylii. “Cień śmierci przysłonił Rio de Janeiro, podczas gdy władze dbają jedynie o ładny wygląd Parku Olimpijskiego. Czas obietnic i pustych przemówień już minął. Brazylijskie władze muszą podjąć działania, by zapobiec dalszym naruszeniom praw człowieka i doprowadzić winnych przed sąd. Brak przejrzystych procedur kontroli użycia broni przez policję oraz całkowicie chybione podejście do bezpieczeństwa publicznego sprawiają, że Brazylia powtarza błędy popełnione podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2014. Liczba zabójstw z rąk policjantów wzrosła o 40% w samym Rio, a władze niewiele zrobiły, by to zmienić. Odpowiedzialność spoczywa także na biurze prokuratury krajowej, która odpowiada za kontrolę działań policji oraz stawianie zarzutów w sprawach zabójstw z rąk policjantów.”

Na początku czerwca Amnesty International opublikowała raport „Igrzyska bez przemocy”, opisujący sposób, w jaki wielka impreza sportowa podnosi ryzyko naruszeń praw człowieka. Organizacja uruchomiła także petycję do organizatorów Igrzysk i brazylijskich władz. W ubiegłym tygodniu dostarczono ponad 120 000 do Lokalnego Komitetu Organizacyjnego Rio 2016, wzywając do poszanowania praw człowieka.

Źródło: Amnesty.org.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.