Co ukrywał złoty kufer wewnątrz srebrnego?
Chińscy archeolodzy odkryli fragment czaszki, która prawdopodobnie należała do Buddy (Siddharthy Gotamy). Kość była ukryta wewnątrz złotego kufra, a on z kolei wewnątrz srebrnego.
Kufry znajdowały się wewnątrz zmniejszonej kopii stupy. O odkryciu informuje rosyjski portal Lenta.ru powołując się na „Live Science”.
Badacze odkryli stupę, która ma około tysiąca lat, w podziemiu buddyjskiej świątyni w mieście Nankin na wschodzie Chin. Artefakt o wysokości 117 centymetrów i szerokości 45 centymetrów był przechowywany w żelaznej szkatule, a ona z kolei w kamiennej. Oprócz kości czaszki złoty kufer zawierał trzy kryształowe naczynia i srebrny pojemnik z relikwiami innych buddyjskich świętych.
Model stupy został przygotowany ze srebra, złota i drzewa sandałowego oraz przyozdobiony drogocennymi kamieniami. Sądząc po wygrawerowanych hieroglifach, została ona stworzona za czasów cesarza Zhenzong dynastii Sun (panującej w latach 997-1022). W napisach wspomina się także ofiarodawców, którzy wnieśli wkład w stworzenie tego artefaktu.
Na kamiennej szkatule naukowcy odkryli opowiadanie o pojawieniu się kości ciemieniowej Buddy w Chinach. Mianowicie, kiedy Siddhartha osiągnął nirwanę, jego ciało spalono w pobliżu rzeki Hirannawati. Wówczas ówczesny władca Indii Aśoka postanowił zachować szczątki i podzielił je na 84 części, 19 z nich trafiło do Chin.
Kość ciemieniowa przechowywana była w jednej ze świątyń, która została zniszczona w czasie wojny po 1400 latach. Cesarz Zhenzong postanowił odbudować ją, a buddyjscy mnisi odkopali kość i relikwie innych świętych i ponownie pochowali je 21 lipca 1011 roku podczas uroczystej ceremonii. O autentyczności szczątków Buddy chińskie źródła nie informują.
Źródło: pl.SputnikNews.com