Co trzecia polska rodzina żyje w nędzy

Opublikowano: 02.12.2012 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 580

W Polsce już 28 proc. rodzin jest dotkniętych różnymi formami ubóstwa – donosi rmf24.pl, powołując się na najnowsze dane GUS.

Polska bieda ma trzy twarze. Pierwsza to twarz dłużnika, który co miesiąc nie jest w stanie zbilansować domowego budżetu i regularnie zalega z opłatami. Nie ma albo na czynsz albo na prąd czy spłatę kredytu w banku. Dotyczy to 16 procent gospodarstw domowych.

Inny rodzaj ubóstwa to po prostu pusty portfel, wynikający z bardzo niskich dochodów. Taka bieda zagląda w oczy zwykle na wsi i ludziom na emeryturze. To problem 15 proc. gospodarstw domowych.

Twarz trzecia jest jednocześnie najbardziej przykra – upodlające warunki życia. Aż 13,5 procent polskich rodzin nie ma w domu prądu, pralki, odkurzacza, telewizora albo pieniędzy na żywność czy leki, czyli – wydawałoby się – podstawowych rzeczy. Co gorsza, te trzy formy ubóstwa łączy niemal 5 procent polskich rodzin – wylicza portal.

Opracowanie: Renegade
Źródło: CIA


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. jarno23 02.12.2012 10:19

  szfondelski plan wchodzi w zycie https://www.youtube.com/watch?v=bL25_K5uToI

 2. adambiernacki 02.12.2012 10:30

  To dane oficjalne jedynie jestem pewien, że brakuje jeszcze kilku procent.

 3. hashi 02.12.2012 12:18

  A pewnie kolejne 30% nie jest wstanie na nic odłożyć i żyje skromnie od wypłaty do wypłaty.

 4. hashi 02.12.2012 12:18

  Czyli na tzw granicy ubóstwa.

 5. phoenixmonk 02.12.2012 16:38

  wiecie co….jestem porzadna osoba,nigdy nie chcialam dla nikogo zle, ale to co widzie, co rzad polski robi z ludzmi w naszym kraju to jestem za wysadzeniem ich w powietrze, bo oni sami od takiego suto zastawionego koryta nie odejda, stare piep..one dziady i wyjadacze, a ludzie nie maja na skromne swieta, ludzie zyja w ubóstwie, nie maja na leki i jedzenie. Mam nadziej ze ktos sie za to wezmie w odpowiedni sposob i pozbedzie sie tej smietanki rzadowej. A te ich klotnie miedzy partiowe to jest dla nich zabawa, raczka raczke myje i chapia ile sie da, gnoje…

 6. edek 02.12.2012 22:36

  To efekt neoliberalnej polityki prowadzonej w Polsce od 23 lat. Zlikwidowano większość przemysłu. Teraz są wyniki. Wyprzedano większość majątku narodowego. I Polska ma dług największy w historii. Sukces reform…
  Mam pytanie do wszystkich czytających ten portal. Czy wiedzą, że prócz polityków także oni przyczyniają się do kształtu Polski i swoich dochodów? Czy dokonując wyborów jako klienci kierują się też swoim i Polaków długofalowym dobrem? Czy wierzą propagandzie liberalnej wyśmiewającej takie postawy? My też możemy mieć wpływ na naszą rzeczywistość. Wbrew złodziejom, którzy nas sprzedali.
  Mówię o rozsądnym podejściu do tematu. I wybieraniu LEPSZYCH polskich produktów.

 7. peter_toolovitz 03.12.2012 09:14

  Sz.P. edku- jakotaki liberalizm i wolność gopodarcza mieliśmy na początku lat 90tych. Mieliśmy dzieki temu swój cud gopspodarczy i kto pamięta tamte czasy, wie że jeśli ktoś zakasał rekawy i miał trochę oleju w głowie, to mu się nie mogło nie udać. To co widzimy dziś nie ma nic wspólnego z liberalizmem.

 8. edek 05.12.2012 07:55

  Neoliberalizm cechuje się tym, że głównym postulatem jest znoszenie barier handlowych i nadzoru nad biznesem. Co oczywiście MUSI prowadzić do kumulacji kapitału i monopolizacji rynków przez największe koncerny. Co jest równoznaczne stwierdzeniu: Wolny Rynek Bez nadzoru MUSI prowadzić do likwidacji Wolnego Rynku. Co widać wokół na całym świecie.
  Co z kolei prowadzi do deficytów budżetowych państw (i społeczeństw) oraz do narastania rozwarstwienia dochodów do absurdalnych rozmiarów.
  Co z kolei doprowadzi do pozbawienia dużej części społeczeństw środków do życia.
  Co z kolei doprowadzi do “niepokojów społecznych”.
  Co z kolei doprowadzi do jeszcze poważniejszych skutków. Może gorszych niż możemy sobie wyobrazić…
  Kapitalizm nie jest idealnym systemem. Bez kontroli zniszczy sam siebie. I niejedno życie ludzkie, jeśli nie…
  Co właśnie się dzieje.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.