Co służby zrobiły po 10 kwietnia?

Opublikowano: 24.06.2015 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 671

Wniosek, że zrobiono wszystko, by do katastrofy smoleńskiej doszło, jest jak najbardziej słuszny. Służby na całym świecie widzą to podobnie. Im więcej mija czasu, tym więcej mamy poszlak, które prowadzą w stronę hipotezy o zamachu – mówi Piotr Wroński, były oficer służb specjalnych, w rozmowie z Markiem Pyzą na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

Rozmówca Marka Pyzy zdradza m.in. co robił po otrzymaniu informacji o katastrofie smoleńskiej. “Chwyciłem za telefon. Byłem przekonany, że za moment pojadę do pracy. Z takim nastawieniem dzwonili też do mnie młodsi koledzy, podwładni. Ale nikt z przełożonych nie odbierał. Pojechałem do Agencji. Okazało się, że nikogo tam nie ma. Po paru godzinach wreszcie ktoś do mnie zadzwonił. Niestety ta nasza chorobliwa tajność zabrania mi powiedzieć, kto to był, bo dziś jest czynnym oficerem. (…) Zapytał: „O co ci chodzi, po co się dobijasz?”. Odpowiedziałem, że przecież doszło do ogromnej tragedii i chyba jest jasne, że obowiązuje jakiś stan podwyższonej gotowości. On na to: „Czyś ty zwariował? Masz wolny dzień, jest ładna pogoda, idź na spacer”. Zgłupiałem” — wspomina były oficer służb specjalnych.

Ujawnia, że tego dnia, również w ABW, działo się podobnie. „Zadzwonił do mnie kolega z ABW zdziwiony, że u nich właściwie też nic się nie dzieje. Później usłyszałem — mogę to traktować wyłącznie jako ustną relację nieoficjalną, czyli formalnie plotkę — że jedyną grupą postawioną na nogi w ABW była grupa realizacyjna, która spieszyła zabezpieczać BBN.”

Piotr Wroński podkreśla, że według procedur obowiązujących w 2010 r. w ABW, powinien zostać postawiony w stan gotowości. „Jeżeli mamy nadzwyczajną sytuację, a taką jest tragiczna śmierć prezydenta i 95 towarzyszących mu nietuzinkowych osób, to każda służba na świecie a priori zakłada, że doszło do zamachu. Nieważne, co rzeczywiście się stało. Proszę sobie wyobrazić, że po 11 września Amerykanie powołali kilka grup operacyjnych, w których bardzo długo rozważano, czy jednak nie doszło do wypadku, wbrew wszystkim dowodom. Taki jest sens działania specsłużb. Po ataku na WTC działania operacyjne były wszczęte chyba w każdej ambasadzie amerykańskiej na świecie. Widziałem, jak 11 września zaczęli się zachowywać oficerowie CIA i FBI w Londynie. W stan gotowości postawiono całą ambasadę.”

Rozmówca Marka Pyzy zwraca również uwagę na próby ośmieszania w mediach śp. Prezydenta i osób, które zgłaszały wszelkiego rodzaju wątpliwości dotyczące przyczyny katastrofy. „Mówiąc o zamachu, nie wyrażam swoich prywatnych poglądów. Analizuję dostępne informacje. Pamiętajmy też, że katastrofy nie trzeba powodować wybuchem. Można stworzyć takie okoliczności, które doprowadzą do tragedii. Od zmęczonej załogi, przez nieaktualne mapy podejścia, złą prognozę pogody, po nieprzygotowane lotnisko i „odpowiednią” obsługę na wieży. Nie potrafię zrozumieć, jak można było pozwolić, by ta „wieża” tak funkcjonowała. Trudno myśleć, by nie było to zorganizowane specjalnie.”

Piotr Wroński, były esbek, a potem oficer służb III RP, był gościem programu “W Punkt”. Mówił w nim m.in. co działo się w Agencji Wywiadu 10 kwietnia 2010 roku.

Pytany dlaczego dopiero po pięciu latach wraca do tragedii smoleńskiej wyjaśniał, że jako czynny funkcjonariusz kierował się lojalnością wobec instytucji i wielu swoich współpracowników. „Moje ujawnienie mogło zaszkodzić innym pracownikom” – podkreślił. „Ale mówię o tym teraz, nie dlatego że Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie a PiS jest bliskie wygrania wyborów parlamentarnych” – mówił. Tłumaczył, że chciał mówić o tym wcześniej, jednak “odbijał się od drzwi”. „Byłem traktowany jako prowokator. Nie miałem komu tego powiedzieć. Dopiero teraz Marek Pyza zdecydował się na rozmowę ze mną” – podkreślił. Dodał, że wielu funkcjonariuszy służb „dziwiło i dziwi się dotąd”, gdy mówi o tym, co działo się w służbach po 10 kwietnia.

Odnosząc się do sytuacji w ABW Wroński zaznacza, że jest to instytucja zmilitaryzowana, w której podległość jest niemal feudalna. „Jeśli nie ma impulsu z góry, to nic się nie robi” – dodał. Zaznaczył, że według jego wiedzy po 10 kwietnia nie działo się w ABW nic, nie powstał również żaden zespół, który zająłby się tragedią. „Być może jakiś zespół powstał, ale ja bym prosił o ujawnienie tego” – zaznaczył.

Wroński wskazał, że czas przestać zasłaniać się dobrem służb, bowiem trzeba wyjaśnić, dlaczego służby działały tak a nie inaczej po 10 kwietnia. W jego ocenie zasłanianie się dobrem służb „jest wprost wyjęte z okresu, kiedy służy były zbrojnym ramieniem partii”. Dodał, że dobro państwa wymaga tego, aby takie informacje zostały ujawnione.

„Chciałbym powiedzieć, że czas przestać się zasłaniać i powiedzieć co się wówczas zrobiło. Jeśli nic się nie zrobiło, to dlaczego. Mnie nie chodzi o nazwiska kryptonimy uruchomionych źródeł, ale o procedury, które uruchomiono” – mówił. Tłumaczył, że jest to normalna procedura. Jako przykład podał służby specjalne USA, które po 11 września ujawniły swoje działania i poinformowały o popełnionych błędach. Czy Polskę stać na taki audyt i raport? Do tego niezbędne zdaje się są zmiany polityczne.

Do sprawy odniósł się na antenie TV Republika także Bogdan Święczkowski. W ocenie byłego szefa ABW tak ogromne zaniedbania powinny być karane więzieniem. “Minęło 5 lat od katastrofy smoleńskiej. Może się zdarzyć tak, że sprawy te ulegną przedawnieniu” – mówił. Święczkowski podkreślił, że sytuacja w której dochodzi do katastrofy z udziałem prezydenta i wielu innych ważnych osób w państwie i nie ogłasza się w służbach stanu alarmowego jest czymś przerażającym.

Jak mówił, fakt, że nie uruchomiona została w tym czasie agentura świadczy o świadomych zaniechaniach. “Teraz należy tylko zadać pytanie: z jakich powodów? Czy te osoby uczestniczyły w grupie osób, które robiły wszystko, żeby sabotować wizytę prezydenta, czy ma tu zastosowanie ta najbardziej spiskowa teoria, że świadomie lub nie uczestniczyli w doprowadzeniu do śmierci prezydenta” – mówił.

Autorstwo: ez, Slaw
Źródło: Stefczyk.info
Kompilacja 3 wiadomości dla: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

16 komentarzy

 1. Aida 24.06.2015 11:01

  Widocznie taką mamy agenturę w Polsce, wszystko dla innych mocarstw, nasze interesy są na końcu. Zdrajcy i oszuści.

 2. Anonymous-X 24.06.2015 13:28

  Jeśli prawdą jest to co ten Pan opowiada, to Polskie służby są w rekach Moskwy.

  Polecam przeczytać cały tekst który się ukazał w tygodniku „wSieci”.

 3. reotak1 24.06.2015 23:34

  jeśli ten pan mówi prawdę (i nie ma tu znaczenia z jakiego powodu robi to dopiero teraz), a jest prawie w 100% pewne, że tak jest, bo w końcu to nic nowego, sprawa ta nie ulegnie przedawnieniu. Bo czy ulega przedawnieniu zdrada państwa?

 4. Hassasin 25.06.2015 09:34

  Tylko czyja ta zdrada ? Czy tego co ,,zabezpieczał,, interesy Izraela ? Czy może konkurencji ,,zabezpieczającej,, interesy Rosji i Niemiec ?

 5. Anonymous-X 25.06.2015 10:32

  @ Hassasin

  “Tylko czyja ta zdrada ? Czy tego co ,,zabezpieczał,, interesy Izraela ? Czy może konkurencji ,,zabezpieczającej,, interesy Rosji i Niemiec ?”

  Tego co zabezpieczał interesy Tok’Ra.

 6. jaro 25.06.2015 11:21

  Selmak? To ty?

 7. Anonymous-X 25.06.2015 11:31

  Nie, to nie on, to Gordon Shumway vel Alf od Maćka z klanu illuminati.

 8. reotak1 25.06.2015 15:29

  @Hassasin “Tylko czyja ta zdrada ? Czy tego co ,,zabezpieczał,, interesy Izraela ? Czy może konkurencji ,,zabezpieczającej,, interesy Rosji i Niemiec ?”

  mało mądre pytanie. Zdradą Polski jest wszystko co godzi w interes naszego kraju.

 9. lboo 25.06.2015 17:03

  @reotak1: Moim zdaniem to jednak istotne żeby wiedzieć kto jest twoim prawdziwym wrogiem.

  No chyba że wychodzisz z założenia, że na jedno wychodzi czy walczysz ze sprawcą swojego nieszczęścia czy podobnie zmanipulowanym bogu-ducha-winnym sąsiadem.

 10. Anonymous-X 25.06.2015 17:38

  @lboo

  “No chyba że wychodzisz z założenia, że na jedno wychodzi czy walczysz ze sprawcą swojego nieszczęścia czy podobnie zmanipulowanym bogu-ducha-winnym sąsiadem.”

  Ty tak na serio?

  Czyli twoim zdaniem Ukraińcy którzy służyli w Waffen ss i mordowali ludzi, bo naziści zmanipulowali ich obietnicami ze może coś tam dostaną, są bogu-ducha-winni?

 11. Hassasin 25.06.2015 19:56

  To był z mojej strony taki prowokacyjny sarkazm, w imię słów klasyka : ,, Czy rządzi PO czy PiS interes Izraela będzie zabezpieczony,, 🙂

 12. reotak1 25.06.2015 22:47

  @lboo – 1.patrz na na Anonymus-X – w pełni popieram.
  2. nie rób z ludzi idiotów. Zmanipulować to można w dzieciństwie brata, udając, że nie obchodzi cię zabawka na którą tak naprawdę masz ochotę.
  Mowa o Zdradzie, o morderstwie i zacieraniu śladów, i w tym przypadku określenie “zmanipulowany bogu-ducha-winny sąsiad.” jakoś nie pasuje, nie sądzisz? Nawet jeśli za zmanipulowanym ktoś “stał” to on jest pierwszym i głównym odpowiedzialnym, to właśnie on jest Zdrajcą. Obcy nie mogą zdradzić, nie?

 13. lboo 26.06.2015 10:39

  @Anonymous-X: “Czyli twoim zdaniem Ukraińcy którzy służyli w Waffen ss i mordowali ludzi, bo naziści zmanipulowali ich obietnicami ze może coś tam dostaną, są bogu-ducha-winni?”

  Napisałem tak? Skąd wogóle wziąłeś w tym wątku ukraińców?

  @reotak1:
  “Nawet jeśli za zmanipulowanym ktoś „stał” to on jest pierwszym i głównym odpowiedzialnym”

  Więc walcz z tym którego Ci wystawili na tacy, byc może go zniszysz, a może on Ciebie, a ten kto steruje nim i Tobą (poprzez odpowiednio nakierunkowaną propagandę) będzie dalej zarabiał na was obu.

  Nie naisałem że winny ma uniknąc kary, natomiast jeśli zlikwidujesz nieświadomego wykonawcę woli Twojego wroga, to Twój prawdziwy wróg wystawi następnego (zwłaszcza że ciągle na was zarabia) i tak możesz bić się bez końca.
  Natomiast jeśli zlikwidujesz tego kto steruje Twoim wrogiem, to i wróg Twój nie będzie miał powodu z Tobą walczyć.

 14. Anonymous-X 26.06.2015 17:18

  @lboo

  Życie powodzenia w poszukiwaniu tego prawdziwego wroga, którym jak się domyślam według ciebie są żydzi.

 15. lboo 26.06.2015 21:51

  @Anonymous-X: Zdaje się Hitler już głosił taką teorie. Ktoś mu nawet płacił za to żeby ją wprowadził w życie. Troszkę spłycasz temat (celowo lub nie). Żydzi, przynajmniej ta normalna większość jest jeszcze bardziej zmanipulowana niż my. Syjonistyczna ideologia i ludzie ją głoszący mają w tym swój udział. A kto nimi z kolei steruje, to już naprawdę ciężko powiedzieć.

  I nie zamierzam spędzić życia na szukaniu wroga, natomiast zamiast pluć na pierwszego lepszego pionka wolę przynajmniej próbować dociec kto za tym stoi.

 16. reotak1 26.06.2015 22:25

  @lboo – “I nie zamierzam spędzić życia na szukaniu wroga, natomiast zamiast pluć na pierwszego lepszego pionka wolę przynajmniej próbować dociec kto za tym stoi.”

  polemizujesz jakby gdzieś zostało napisane, że po nitce nie należy zmierzać do kłębka, to chyba oczywiste.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.