Co się stanie, gdy przestaniesz korzystać z Facebooka?

Opublikowano: 09.04.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Społeczeństwo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 738

Australijscy badacze przeprowadzili eksperyment, który miał pokazać, w jaki sposób przerwa w korzystaniu z sieci społecznościowych wpływa na nasz nastrój i poziom stresu.

Australijscy psychologowie zbadali, w jaki sposób przerwa w korzystaniu z Facebooka wpływa na samopoczucie ludzi. Rezygnacja z portalu społecznościowego na pięć dni spowodowała obniżenie poziomu kortyzolu (hormon stresu) u uczestników badania. Jednak pojawiły się też negatywne konsekwencje: poziom subiektywnego samopoczucia badanych pogorszył się z powodu braku kontaktu i poczucia niezaangażowania w życie znajomych. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Journal of Social Psychology”.

W badaniu uczestniczyło 138 aktywnych użytkowników Facebooka w wieku od 18 do 40 lat. Przez pięć dni 60 ochotników nie logowało się na portalu społecznościowym, a 78 nadal korzystało z niego, jak zwykle. Przed rozpoczęciem eksperymentu poproszono ich o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań: czy często korzystają z Facebooka, ile czasu średnio mu poświęcają i ilu mają znajomych na portalu.

Poziom subiektywnego samopoczucia ochotników mierzono wskaźnikiem poczucia zadowolenia z życia Satisfaction with Life Scale (SWLS), a poczucie samotności — skalą Social and Emotional Loneliness Scale for Adults (SELSA-S). W obu przypadkach badani oceniali intensywność niektórych emocji w ciągu tych pięciu dni. Z kolei wahania kortyzolu badano przy pomocy analizy śliny. Testy prowadzono przed i po eksperymencie.

Po zakończeniu badania poziom kortyzolu zauważalnie spadł tylko u osób, które nie korzystały z Facebooka. Okazało się, że bez dostępu do sieci społecznościowej ludzie częściej kontaktują się z bliskimi. Jednak sami uczestnicy twierdzili, że są mniej zadowoleni z życie niż przed eksperymentem. Większość oświadczyła, że nie mogą się już odczekać możliwości skorzystania z Facebooka.

Autorzy badania są zdania, że przerwa z korzystania z sieci społecznościowej zmniejsza stres fizjologiczny wynikający z napływu nowych informacji. Wskazuje na to obniżony poziom kortyzolu. Wielu uczestników eksperymentu mówiło, że czują się „wykluczonymi” z życia swoich znajomych, jeśli nie mają możliwości śledzenia tego, co się u nich dzieje na Facebooku. Te emocje mogły nasilić subiektywne odczucie samotności i niezadowolenia z życia. Psycholodzy doszli do wniosku, że krótka nieobecność na portalu społecznościowym może być pożyteczna, ale nie należy nie doceniać jego roli jako narzędzia komunikacji.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Abomingo 17.05.2018 20:13

    …życie cudzym życiem ……..świadczy o tym , że nasze jest ………… do d_py…..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.