Co się stało z rośliną, którą przez miesiąc obrażano?

Opublikowano: 30.08.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 17

Dobre słowo i kotu miłe. Tak głosi mądrość ludowa. W firmie IKEA postanowiono sprawdzić jak to jest w rzeczywistości, i rozpoczęto interesujący eksperyment trwający 30 dni.

Organizatorzy zasugerowali, aby uczniowie zajęli się dwoma identycznymi roślinami, jedna z nich powinna być podlewana, obsypywana komplementami, a druga powinna dostać wodę, ale jednocześnie powinno się do niej wyrażać słowne obelgi obraźliwym językiem i wyśmiewać ją. Pod koniec dzieci były zaskoczone otrzymanymi wynikami, ponieważ rośliny wyglądały zupełnie inaczej niż się tego spodziewano.

Jeden z kwiatów szczęśliwie wzrastał w miłości i trosce. Dzieci, które wzięły nad nim patronat nie szczędziły komplementów pod jego adresem, mówiąc jaki on jest piękny i wspaniały, i jak go kochają. Drugie dostawało tylko ukośne spojrzenia i obrazy. Wielu uczestników przed eksperymentem było przekonanych, że rośliny nie są wrażliwe na relacje międzyludzkie, że jest to nieodłączne tylko u zwierząt domowych i ludzi. Kiedy ogłoszono wyniki, wszyscy byli naprawdę zaskoczeni.

Wielu uczestników eksperymentu twierdzi, że trudno było słuchać, jak kwiat był obrażany, w głębi serca było im przykro z tego powodu. Pod jego adresem poleciało tyle negatywnych słów, a przecież kwiat nie mógł odwrócić się i wyjść, zatkać uszy i nie słuchać. Wkrótce zaczął na ich oczach usychać, liście żółkły i wyglądały jak martwe.

Cel eksperymentu był prosty: pokazać dzieciom, że negatywny stosunek do żywej istoty może ją zranić. Doniczki z kwiatami stały w holu szkoły i każdy uczeń mógł w każdej chwili do nich podejść. Zobaczyli, że słowa mogą ranić, dlatego należy odpowiedzialnie postępować z każdym słowem skierowanym do innej istoty. Pomimo faktu, że kwiaty były nawadniane i nawożone równo, różnica jest uderzająca.

Tłumaczenie: Treborok
Źródło oryginalne: Kramola.info
Źródło polskie: Treborok.wordpress.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kuralol
Użytkownik

Takie zajęcia powinny być obowiązkowe w programie nauczania każdej podstawówki.