Co po Zełeńskym? Scenariusz gruziński

Opublikowano: 06.03.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1960

Rusza giełda nazwisk (Janukowycz) i scenariuszy w związku z prognozami Pentagonu, które mówią, że Rosję można opóźnić, lecz – niestety – jej planów obalenia legalnych władz w Kijowie się nie przekreśli. NATO nie interweniuje a rosyjski walec toczy się po Ukrainie, choć wolniej, niż chciałby Putin.

Wydestylowane z emocjonalnego i propagandowego podkładu opinie poważnych ekspertów raczej anulują polityczne i militarne rozwiązania konfliktu na korzyść niepodległej Ukrainy. Społeczeństwo i struktury rosyjskie popierają bezwarunkowo Putina (protesty antyputinowskie są marginalne) – a to jego obalenie jest najbardziej ekonomicznym skrótem do pokoju. Sankcje raczej nie zadziałają, a konfrontacja siłowa jest destrukcyjna dla Ukrainy pod każdym względem.

Jedną z ciekawszych analiz jest – cytowane przez „The New York Times”, „Financial Times” i Reutersa – porównanie Iranu z Rosją przeprowadzone przez Esfandyara Batmanghelidja, założyciela i prezesa think tanku ekonomicznego Bourse & Bazaar Foundation. „Nie można liczyć na bankructwo Rosji” – dowodzi ekonomista i politolog. „Techniczna niewypłacalność” rosyjskiego państwa federacyjnego nie oznacza braku zdolności do obsługi zobowiązań, która – nota bene – uderzyłaby w cały krwioobieg finansowy świata. Bankructwa banków i państwa rosyjskiego to przede wszystkim katastrofa dla wielkich globalnych pożyczkodawców, jak pokazał kazus islandzki. Wisząca w powietrzu groźba niespłacalności odsetek od kredytów mrozi krew w żyłach rynków finansowych niemniej niż użycie broni jądrowej.

„To, co nie wydarzyło się w przypadku Iranu, tym bardziej nie przydarzy się Rosji, ponieważ podchodzi ona do wojny finansowej dużo lepiej uzbrojona niż Iran” – pisze Esfandyar Batmanghelidj. 630 mld dol. rosyjskich rezerw to nie tylko blisko sześć razy więcej, niż Iran miał w 2012 r. – to również 42 proc. rosyjskiego PKB (1,5 bln dol. w 2020), podczas gdy Iran miał w 2012 r. rezerwy warte 17 proc. swojego PKB (600 mld dol. w 2012). Rosja ma do tego dużo większe możliwości ściągania pieniędzy ze swojego społeczeństwa – udział podatków w PKB to 25,8 proc., podczas gdy w Iranie było to 5,3 proc. Jest też w dużo mniejszym stopniu zależna od surowców energetycznych: dochody z ich sprzedaży odpowiadają za 36 proc. budżetu Rosji, Iran balansował w okolicach 60 proc.

Rosja jest odporna na ataki spekulacyjne. Duża zasługa w tym Elwiry Nabulinej, dyrektor Banku Centralnego. Gdy rubel stracił połowę wartości w wyniku zakrojonych na mniejszą skalę sankcji Zachodu w 2014 r., po aneksji Krymu, polityka monetarna szefostwa Banku wybroniła postradziecki pieniądz sekwencją zaplanowanych szczegółowo działań polityczno-ekonomicznych. Jeśli założymy, że dostęp do 10 proc. rezerw finansowych to maksymalna skuteczność zamrażania rezerw banku centralnego, to w dyspozycji Banku Centralnego Rosji będą 63 mld dol., dając władzom Rosji dużo większe możliwości unormowania kursu waluty, niż miał ich irański odpowiednik.

Pamiętać należy, że rynki finansowe są drapieżne i nielojalne wobec państw, na terenie których zarabiają. Biorą stronę silniejszego i nie mają absolutnie żadnych skrupułów, żeby zmienić sojuszników. Tak prawdopodobnie przydarzy się Ukrainie. Jeśli zajmie ją Rosja, to kapitał – bez względu na osobiste sympatie – wynegocjuje z agresorem okazje zarobkowania na podbitych terytoriach obfitujących w przemysł, technologie i zaawansowanych agrarnie. A to wzmocni rating Rosji i w krótkim stosunkowo czasie powetuje jej straty poniesione nie tylko w wyniku sankcji, lecz i całej operacji wojskowej.

Ukraina w strefie wpływów amerykańskich żyła w napięciu antyrosyjskim. Była skazana – w schemacie amerykańskiej drabiny eskalacyjnej – na wieczne czuwanie w obawie przed atakiem z Zagłębia Donieckiego (i odwrotnie). Byli też na to napięcie skazani ukraińscy oligarchowie odpowiadający za zarządzanie 90 procent gospodarki, którzy znaleźli się na celowniku Moskwy.

Teoretyczna porażka wojenna Ukrainy i wejście w rosyjską strefę wpływów oznacza funkcjonowanie na wzór Kazachstanu czy Kirgistanu, gdzie pozycję stabilizującą mają Chiny. Pekin zapewne zaangażuje się w odbudowę Ukrainy pod protektoratem Moskwy. Jest to bardzo prawdopodobny scenariusz ekonomicznej rehabilitacji zrujnowanego przez podbój kraju w przypadku zwycięstwa Rosji. W przypadku obronienia niepodległości, Ukrainę czeka najprawdopodobniej kolonizacyjny model obecności USA w Ameryce Południowej.

Autorstwo: Katalizator
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Szwęda 06.03.2022 17:50

    A będzie pewnie jeszcze całkiem inaczej…

  2. maxon37 07.03.2022 14:23

    Jakby nie zachód to dawno Putin zrobiłby porządek

  3. Tallis Keeton 07.03.2022 17:51

    dobry artykuł, bo pokazujący ekonomikę wojny, a nie tylko te głupoty o “wolności i demokracji” 😀 które się leją z obu jednostronnie proamerykanskich telewizorków – z niebieskopaskowego, mimikrującego ideologie partii demokratycznej, i czerwonopaskowego mimikrującego ideologie partii republikanskiej 😀

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.