Co najmniej milion pracowników jest wykorzystywanych

Opublikowano: 21.09.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 313

Według nowego raportu ujawniającego skalę naruszeń na brytyjskim rynku pracy, ponad milion pracowników w Wielkiej Brytanii nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia za czas urlopu, które gwarantuje prawo.

Think-tank Resolution Foundation ujawnił, że pracodawcy nadużywają swoich praw, wykorzystując strach pracowników, podsycany przez niepewne warunki pracy w ciągu ostatniej dekady.

W Wielkiej Brytanii zatrudnionych jest ponad 32 miliony ludzi, pomijając osoby prowadzące działalność gospodarczą, badania sugerują, że 1 milion osób w całym kraju, boryka się z łamaniem podstawowych praw pracowniczych. Co drugi pracownik nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia za czas urlopu, mimo że ma prawo do co najmniej 28 dni wolnych w roku. Co piąta osoba nie otrzymuje rozliczenia godzin pracy,

Dziś znaczna część siły roboczej Wielkiej Brytanii funkcjonuje w ramach tak zwanej gig economy, która bazuje na zatrudnieniu tymczasowym, często pracownicy wykonują kilka zleceń jednocześnie nie ograniczając się do jednego pracodawcy.

Jednym z elementów współczesnego rynku pracy są także kontrakty zero-hours. To rodzaj umowy, która daje prawo pracodawcy do zmiany wymiaru godzin pracy pracownika jak również zmiany miejsca jego pracy, umowy te są źródłem wielu nadużyć.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku osób korzystających z innych form zatrudnienia tymczasowego. Pracownicy w dobie gig economy, nie ma zagwarantowanych praw pracowniczych, takich jak wynagrodzenie za czas choroby czy za urlop, co prowadzi do sporów dotyczących ich statusu zatrudnienia. Tyko w ubiegłym roku do brytyjskich sądów pracy trafiło 100 000 wniosków osób, które czują się oszukane przez zleceniodawcę czy pracodawcę.

W ubiegłym roku urzędy odnotowały również 200 000 przypadków, kiedy pracownik otrzymał wynagrodzenie niższe od minimalnego.

Wciąż jednak Wielka Brytania potrzebuje gruntownej reformy polityki zatrudnienia. Rząd zapewnia, że czyni postępy w egzekwowaniu praw pracowników, jednak to wciąż za mało. Tymczasem Partia Pracy zapowiada, że po wygranych wyborach powoła do życia nowe ministerstwa pracy i agencję ochrony pracowników.

Autorstwo: SDG
Źródło: Cooltura24.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.