Co najmniej milion Francuzów sprzeciwił się reformie emerytalnej Macrona

Opublikowano: 21.01.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1984

Od 1,12 do nawet 2 milionów Francuzów wzięło udział w pierwszym dniu mobilizacji przeciwników reformy emerytalnej prezydenta Emmanuela Macrona. Związkom zawodowym nie podoba się zapowiedź podniesienia dotychczasowego wieku emerytalnego. Przedstawiciele rządu bagatelizują z kolei skutki demonstracji dla francuskiej gospodarki i liczą na poparcie reformy przez opozycyjnych konserwatystów.

Tradycyjnie liczba uczestników antyrządowych demonstracji stała się pretekstem do polemiki między francuskim Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i organizatorami. Zdaniem służb w czwartkowych protestach wzięło udział 1,12 mln osób, z kolei związki zawodowe mówią o prawie 2 mln uczestników.

Nie zmienia to jednak faktu, że demonstracje były naprawdę duże, a to dopiero początek mobilizacji. Kolejne masowe protesty zostały zaplanowane na 31 stycznia. Liderzy największych central związkowych zapowiadają więc długą walkę o powstrzymanie zmian proponowanych przez rządzących liberałów.

Administracja Macrona stara się bagatelizować skutki strajków dla francuskiej gospodarki. Minister finansów Bruno Le Maire przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos bronił reformy emerytalnej, jednocześnie dopuszczając możliwość rozmów na ten temat. Co prawda prezydencka partia Renaissance nie posiada większości w parlamencie, lecz liczy na wsparcie ze strony konserwatywnych Republikanów.

Reforma emerytalna proponowana przez Macrona zakłada podniesienie dotychczasowego wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. Poza tym zwiększa ona liczbę lat składkowych, które są potrzebne do uzyskania pełnego świadczenia. To już druga próba przeforsowania zmian, zaproponowanych pierwszy raz w 2019 roku.

Na podstawie: Valeursactuelles.com, France24.com, LeFigaro.fr
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. pikpok 21.01.2023 11:34

  A równolegle pewnie wprowadzają nową ustawę inwigilacyjną podobną do naszej.https://www.youtube.com/watch?v=nF1cm8qH0YE

 2. JedynaDroga 21.01.2023 12:24

  Brawo Francuzi. Ciekawe co musi się stać , żeby w Polsce wystąpiły podobne rozruchu. W setną rocznicę odzyskania niepodległości zebrało się 200 tysięcy osób.

  Podczas wizyty Karola Wojtyły ( z domu Katz ) gromadziły się miliony …

  Tak Polacy was wydymali. Wasze i nasze zbawienie jest tylko i wyłącznie przez myślenie i wspólną pracę.

  Wielbicie psychopatów, kłamców tych którzy was zniewolili, ślepo brnięcie na rzeź, ponieważ boicie spojrzeć prawdzie w oczy i zrozumieć, że nasi ciemiężycieli noszą garnitury polityków, ornaty księży, dzieje się to od tysięcy lat i zmierza do swojego krwawego finału.

  Tak poza tym Apokalipsa św. Jana , gdzie zostało ” przepowiedziane ” co stanie się ludźmi i tym światem , jeżeli nie ” nawrócą się ” W rzeczywistości jest to schemat przeprowadzenia globalnego ludobójstwa, które już się rozpoczęło . Jest tam wyraźnie napisane, że mają zamiar wybić 2/3 flory i fauny oraz 2/3 ludności Ziemii. Ponad 6 miliardów istnień ludzkich .

 3. Foxi 21.01.2023 16:09

  Ciekawe czy to prawda? Może w końcu jakiś Polak przejrzał na oczy. https://t.me/swiatinformacji/10314

 4. kufel10 21.01.2023 17:25

  Zwróćcie uwagę na wszelkie zdjęcia – tylko milicjanci stanowią tutaj problem. Gdyby nie milicjanci świat byłby dobrym miejscem. Czy szanujecie milicjantów? A może ktos z was jest milicjantem lub ma taką mende w rodzinie?

 5. adambiernacki 22.01.2023 05:02

  Tam dla odmiany obywatele mają godność i jaja czyli tworzą naród.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.