Co dziesiąty lewicowiec przyjąłby uchodźców

Opublikowano: 05.01.2017 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 391

Tylko 4 proc. Polaków uważa, że powinniśmy pozwolić uchodźcom osiedlić się w Polsce na stałe. Ponad połowa nie chce ich u nas widzieć. Takie dane wyszły CBOS z sondażu, który przeprowadzono przed zamachem w Berlinie. I przed wydarzeniami w Ełku.

Według Centrum Badania Opinii Społecznej, stosunek Polaków do przyjmowania uchodźców w grudniu 2016 r. utrzymywał się na poziomie podobnym do notowanego w poprzednich miesiącach.

52 proc. respondentów wyraża sprzeciw wobec ich przyjmowania. 40 proc. zgadza się, by udzielić im tymczasowego schronienia do chwili, gdy będą mogli bezpiecznie wrócić do kraju, z którego przybyli. 4 proc. badanych jest za tym, by uchodźcy osiedlali się u nas na stałe.

Z sondażu wynika też, że „młodzi ludzi są mniej przychylnie nastawieni do przyjmowania uchodźców niż starsi. 62 proc. osób w wieku poniżej 35 lat jest temu przeciwnych. Wśród starszych, podobnego zdania jest połowa respondentów”.

Spośród mieszkańców największych miast, przeciwników przyjmowania uchodźców jest 39 proc. W grupie osób z wyższym wykształceniem również 39 proc. A wśród badanych o najwyższych dochodach – 36 proc.

Najbardziej niechętni przyjmowaniu uchodźców są mieszkańcy województw: łódzkiego i podkarpackiego – po 60 proc. głosów przeciwnych, a także lubelskiego i opolskiego – 58 proc. Najbardziej za są badani z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego – po 49 proc. przeciwników przyjmowania uchodźców). W żadnym regionie zwolennicy nie przeważają nad przeciwnikami.

Istotnym czynnikiem różnicującym stosunek do kwestii uchodźców są – zdaniem CBOS – poglądy polityczne. W elektoracie lewicowym 10 proc. opowiada się za umożliwieniem im zamieszkania w Polsce na stałe, a 49 proc. deklaruje poparcie dla przyjęcia ich do czasu, gdy będą mogli bezpiecznie powrócić do kraju pochodzenia. Wśród głosujących na prawicę, zwolenników przyjęcia uchodźców jest zdecydowanie mniej. 3 proc. uważa, że należy pozwolić im osiedlić się w naszym kraju, a 34 proc. jest skłonne przyznać prawo do tymczasowego pobytu.

Badanie przeprowadzono między 1 a 11 grudnia 2016 roku na liczącej 1136 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. nemoein 05.01.2017 08:56

  A kto to jest lewica i prawica? już wam tłumaczę: Przyjmuję, że gospodarka jest najważniejsza! Więc to ona będzie wyznacznikiem:
  PiS – Narodowy Socjalizm – mieszanka lewicowo-prawicowa (lewicowa gospodarka – prawie komunistyczna, prawicowy światopogląd) wynik centro-lewica
  SLD, PO, .Now – Lewicowa Gospodarka oraz lewicowy światopogląd – wynik lewica
  Razem – komunizm, skrajnie lewicowa
  PSL – nie mają statyłych idei, tylko KRUS – lewica
  Kukiz 15 – centrum
  KNP, Wolność – prawicowa gospodarka + prawicowy światopogląd – wynik prawica
  Libertarianie – prawicowa gospodarka, lewicowy światopogląd – centro-prawica
  Partie i ruchy nacjonalistyczne – połowa zwollenników za lewicową a połowa za prawicą gospodarką, skrajnie prawicowy światopogląd – wynik centro-prawica. (choć sami uważają się za prawicę podobnie jak PiS)
  Jak widzicie wszyscy co rządzili nami od dawna to lewica !

 2. gajowy 05.01.2017 10:16

  @nemoein
  W Polsce nie ma skrajnej lewicy ani wyznawców komunizmu.
  SLD to oportuniści po PZPR, Ich lewicowość jest tylko na poziomie marketingowym. Stąd idą na dno mimo dość dużych socjalistycznych sentymentów w społeczeństwie. (Korzysta na tym PiS, który przynajmniej jest autentycznie ześwirowany na punkcie ideologii).
  Klasyczne lewica to partia/ruch Ikonowicza czy Razem – obie mało popularne.
  Określenie Narodowy Socjalizm jest bardzo mylące bo kojarzone z hitlerowską NSDAP. NSDAP było partią interesów niemieckich korporacji, które postanowiły wykorzystać nacjonalizm do realizowania swoich interesów (procesy norymberskie to dość szczegółowo prześwietlily). Nie miało to nic wspólnego z socjalizmem/lewicą. W okresie międzywojennym określenie “socjalistyczny” było po prostu bardzo modne. Podobno sam Piłsudski by socjalistą, choć naprawdę to militarystą.

 3. nemoein 05.01.2017 11:48

  @gajowy Piłsudski by socjalistą i militarystą (jedno nie wyklucza drugiego)
  ponownie masz rację: “Określenie Narodowy Socjalizm jest bardzo mylące bo kojarzone z hitlerowską NSDAP” PiS to partia najbardziej podobna ideowo do NSDAP! Są oczywiście różnice, ale idea jest niemal ta sama. To że Hitler powie że trawa jest zielona nie znaczy, że ta przestaje być zielona! Tak samo tutaj nie należy traktować tego jako obrazę czy niedorzeczność, choć sam uważam, że PiS to bardzo zła partia, to nie znaczy że to przez podobieństwo do nazistowskiej partii!

 4. John23 05.01.2017 19:26

  @nemoein Większych bredni dawno nie czytałem. Co prawda nie przepadam za pisowcami ale porównywanie PiS do NSDAP to tak jakby porównać wielbłąda do szczura. NSDAP to była partia elity i arystokracji niemieckiej:bankierów, kapitalistów, przemysłowców i całego małego i średniego biznesu popierana przez tą elitę ze względu na bolszewickie zagrożenie. PiS jest dokładnym przeciwieństwem NSDAP w każdym calu – partia socjaliberalna, prochrześcijańska, zwalczana przez cały postkomunistyczny biznes i nową czerwoną arystokracje III RP. Oczywiście nie oznacza to że PiS to tacy polscy bolszewicy. Bolszewicy w Niemczech mówili wprost że wymordują całą elite niemiecką tak jak w Rosji i dlatego elity stawiły opór i zaczęły ich gazować. PiS jest antyestabliszmętowy ale nic wielkiego w walce z czerwonymi nie zrobi. Troche potupta nogami, zrobi troche igrzysk dla elektoratu i tyle.

 5. MichalR 05.01.2017 21:44

  Traktuje siebie jako osobę o konserwatywnych poglądach. Uważam że uchodźcy powinni mieć szansę zamieszkać u nas. Każdy uchodźca przychodzący do naszego kraju z miejsca objętego konfliktem zbrojnym powinien dostać zakwaterowanie w wygodnym i dobrze ocieplonym kontenerze mieszkalnym z aneksem kuchennym składającym się z co najmniej jednego palnika kuchenki oraz łazienki z prysznicem i toaletą. Do tego podobnie jak w kontenerach mieszkalnych w jakich żyłem pracując za granicą w jednym mogłoby być zakwaterowanych 8 osób. Dla osoby uciekającej przed wojną takie warunki są lepsze niż strach o własne życie. Co więcej każdemu uchodźcy chciałbym dać prawo do podjęcia dowolnej pracy zarobkowej zgodnej z polskim prawem, co więcej uważam, że uchodźca powinien mieć zagwarantowane zatrudnienie przy pracach fizycznych na akord takich jak odśnieżanie chodników od metra kwadratowego. Jeśli znajdzie lepszą pracę – jak najbardziej może, ale państwo powinno zadbać o umożliwienie utrzymania takiej osoby. Na zakończenie chciałbym jeszcze zagwarantować takim uchodźcom naukę języka polskiego i ułatwić prawo do zdobycia obywatelstwa. Może jeszcze opcjonalnie rozważyć dofinansowanie biletu powrotnego dla tych którzy po wojnie będą chcieli wrócić odbudować swoją ojczyznę. Uchodźców należy zacząć traktować z szacunkiem, a nie jak psy którym się rzuca zasiłek…

 6. 8pasanger 06.01.2017 03:05

  @nemonein twoja klasyfikacja polityczna jest bardzo głupia.Masz prawo co do zasady nie lubić lewicy jednak widzisz ją tam gdzie jej nie ma.
  Zobaczmy:LD, PO, .Now – Lewicowa Gospodarka oraz lewicowy światopogląd – wynik lewica posądzanie liberalnej,założonej przez znanego sługusa banksterów partii za pieniądze z kredytu wziętego bez zabezpieczenia(czytaj z pieniędzy banksterki sprytnie przekazującej mu pieniądze)za lewicową świadczyć może tylko o kompletnym uwiądzie intelektualnym
  Razem -komunizm skrajnie lewicowa. Razem jest socjaldemokratyczną partią proponującą 75% podatku dochodowego dla osób zarabiających powyżej kwoty 40 000zł miesięcznie(stawka 75%obejmuje kwotę powyżej owych 40 000zł) podobne przepisy a nawet bardziej restrykcyjne(max stawka 97%)obowiązywały w USA aż do Reagana.Widać USA to komunistyczne państwo dla ciebie.Zatem edukuj się czlowieku.Twój brak edukacji politologicznej ma tragiczne rozmiary.
  @Michal IR Co do uchodźców pomimo wielu bardzo dużych róznic w poglądach na wiele innych spraw mam podobne poglądy jak ty. Oczywiście uchodźca i imigrant to dwie różne kategorie. jednak sytuacja na rynku pracy po otwarciu strefy Schengen od 01. stycznia 2017 dla Ukraińców-zwieją do Reichu i do całej UE jak Polacy.Rąk do pracy będzie brakować na rynku a nie jak dotychczas Musimy jednak pamiętać o tym, że to nie imigranci pogarszają naszą sytuację.Pogorszyli ją celowo liberalni prawicowcy zawsze chętnie otwierający granice dla siły roboczej z zagranicy by pogorszyć sytuację miejscowych zmuszonych przez większą podaż pracy godzić się na niskie wynagrodzenia.W Polsce już Tusk otworzył Ukraińcom szeroko granice. O dziwo najlepszy o tym artykuł jest na autonomie https://wolnemedia.net/imigracyjny-produkt-wolnorynkowej-prawicy/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.