Co będzie, jeśli wpadniesz do lawy?

Opublikowano: 06.06.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 36

Amerykańscy naukowcy ujawnili, co się stanie z ciałem człowieka po wpadnięciu do lawy wybuchającego wulkanu – podaje portal “The Verge”.

Według słów Erika Klemettiego, geologa z Uniwersytetu Denisona, temperatura rozżarzonych skał wulkanu może wynosić ponad tysiąc stopni. W charakterze przykładu podał wybuch Kīlauea na Hawajach — wówczas temperatura skał wynosiła 1170 stopni.

Po zanurzeniu ręki w płynie o takiej temperaturze człowiek nie umrze natychmiast, lecz dozna silnych i bolesnych oparzeń — zauważył David Damby, chemik z centrum badania wulkanów przy Służbie Geologicznej USA. Jak wyjaśnił naukowiec, taka temperatura „zniszczy nerwowe zakończenia i wytopi tłuszcz podskórny”.

Po kontakcie z lawą w organizmie zachodzą inne procesy. Żar wulkanu spali płuca i doprowadzi do niewydolności wszystkich narządów i utraty przytomności. „Prawdopodobnie woda w ciele będzie wrzała, zamieniając się w parę, póki lawa topi ciało od zewnątrz” — powiedział Damby.

Jak podkreślili naukowcy, z powodu gęstej konsystencji lawy człowiek nie zanurzy się w masie rozżarzonych skał. „A więc człowiek będzie znajdować się na szczycie strumienia lawy” — wyjaśniła Janine Krippner, wulkanolog z Concord University.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Lord Jim
Użytkownik
Lord Jim

Taki los spotkał Anakina Skywalker’a…

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ