Co amerykańskie wojska robią w Nigrze?

Opublikowano: 26.11.2017 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 923

USA prowadzą po cichu operacje wojskowe w całej Afryce.

W październiku islamscy bojownicy zabili w zasadzce w pobliżu granicy Nigru i Mali czterech amerykańskich żołnierzy [1]. Ten incydent zwrócił uwagę mediów na stacjonujące w Nigrze jednostki amerykańskiej armii, jednak w centrum tej uwagi była głównie rozmowa telefoniczna Donalda Trumpa z wdową po jednym z żołnierzy[2]. Najważniejszym z wielu znaków zapytania, pominiętych przez firmy medialne była uparcie przemilczana kwestia celu wojskowego zaangażowania Stanów Zjednocoznych w Nigrze.

Po ataku 9/11 administracja Busha ostro zwiększyła aktywność USA na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Z czasem, gdy „Wojna z Terrorem” [3] rozlała się poza Afganistan, doprowadziło to powstania Pan Sahel Initiative [4] (Inicjatywy Sahelu). Jej skuteczność była żadna, terrorystyczne organizacje w rodzaju Al-Kaidy Islamskiego Magrebu rosły we wpływy i siłę w całym regionie. Skłoniło to Waszyngton do zdwojonych wysiłków, pod nadzorem Africom [5], która od 2008 r. rozpoczęła nadzór nad „współpracą” USA z pięćdziesięcioma trzema krajami afrykańskimi.

W 2012 r. w Mali Tuaregowie przejęli kontrolę nad północą kraju. Ich rebelia została wkrótce „skradziona” przez fundamentalistyczne grupy islamistyczne, co z kolei doprowadziło do francuskiej interwencji zbrojnej. Ówczesny prezydent USA, Obama wsparł ją poprzez wysłanie 100 amerykańskich żołnierzy.

Doprowadziło to do powstania stałego związku partnerskiego, w wyniku którego w Nigrze stacjonuje 800 żołnierzy USA, w całej Afryce ponad 6000, a dalsze plany przewidują stworzenie bazy amerykańskich dronów w mieście Agadez (Niger) [6], kosztem 100 mln USD.

Tymczasem jednak, tak długo jak w regionie szerzy się bieda, a rządy są skorumpowane i nieudolne, klimat sprzyja szerzeniu się radykalizacji i tworzeniu enklaw zdominowanych przez terrorystów. Grozi to powstaniem nowego frontu „Wojny z Terrorem”. Nie zanosi się więc na spadek zaangażowania USA w regionie, niezbędna jest jednak o wiele większa jawność tych operacji.

Tłumaczenie: Herstoryk
Zdjęcie: The U.S. Army (CC BY 2.0)
Źródło oryginalne: FairObserver.com
Źródło polskie: WolneMedia.net

OD TŁUMACZA

Warto by też może zadać pytanie, czy amerykańskie wojska są sposobem na problem, czy też jedną z jego przyczyn. Doświadczenie zdaje się wskazywać, że gdziekolwiek ma miejsce aktywna amerykańska interwencja wojskowa, czy jest to Afganistan, Irak, Libia czy Syria, problem terroryzmu robi się o wiele gorszy. Wszędzie tam jak dotąd, przybycie Marines było dolaniem oliwy do ognia, a nie gaszeniem pożaru.

PRZYPISY

[1] https://www.washingtonpost.com/world/national-security/pentagon-identifies-fourth-us-soldier-slain-in-niger-ambush/2017/10/07/02760672-ab93-11e7-850e-2bdd1236be5d_story.html

[2] https://www.usatoday.com/story/news/2017/10/26/gold-star-families-trump-niger-soldier-widow/801036001/

[3] https://www.thebalance.com/war-on-terror-facts-costs-timeline-3306300

[4] https://www.globalsecurity.org/military/ops/pan-sahel.htm

[5] http://www.africom.mil/about-the-command

[6] https://en.wikipedia.org/wiki/Agadez


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. pigwus 26.11.2017 18:28

    OD TŁUMACZA

    Warto by też może zadać pytanie, czy amerykańskie wojska są sposobem na problem, czy też jedną z jego przyczyn. Doświadczenie zdaje się wskazywać, że gdziekolwiek ma miejsce aktywna amerykańska interwencja wojskowa, czy jest to Afganistan, Irak, Libia czy Syria, problem terroryzmu robi się o wiele gorszy. Wszędzie tam jak dotąd, przybycie Marines było dolaniem oliwy do ognia, a nie gaszeniem pożaru.

    U nas się na razie urządzają a jak będzie dalej to się okaże.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.