Ciężkie starcia z policją w Hamburgu

Opublikowano: 23.12.2013 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 664

Ponad 8000 osób demonstrowało przedwczoraj na ulicach Hamburgu w solidarności z uchodźcami oraz w obronie zagrożonego wyburzeniem skłotu Rote Flora.

Ponieważ spodziewano się ostrych protestów, do Hamburga sprowadzono około 3000 policjantów z kilku innych krajów związkowych. Centrum miasta ogłoszono natomiast strefą zagrożenia – od 14:00 do 23:00 policjanci mogli przeprowadzać rewizje osobiste, zatrzymywać dowolne osoby lub kazać im opuścić wyznaczoną strefę. Nad głowami protestujących krążył także policyjny helikopter.

Kiedy policja zatrzymała pochód, w stronę kordonów posypały się cegły, petardy, bomby dymne oraz koktajle Mołotowa. Funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym i bronią gładkolufową. Rozwścieczony z tego powodu tłum zaczął wznosić barykady, atakując posterunek policji oraz dziesiątki banków, hoteli, supermarketów. Powstały również utrudnienia w ruchu pociągów, ponieważ demonstranci wielokrotnie przebiegali przez tory kolejowe.

Bitwa z prewencją rozprzestrzeniła się na kilka pobliskich dzielnic i trwała do północy. Bilans to kilkudziesięciu rannych demonstrantów, 120 zatrzymanych i 16 aresztowanych. Według policji rannych zostało także 82 funkcjonariuszy, a 15 przewieziono do szpitala w poważnym stanie.

Przedwczorajsza demonstracja to wstęp do szerszej kampanii w obronie skłotu Rote Zora. Protestujący domagali się też udzielenia pobytu grupie afrykańskich uchodźców tzw. grupie z Lampedusy.

Zaledwie tydzień temu, władze miasta przeprowadziły eksmisję innego obiektu tzw. społecznych domów Esso. Domy te były zamieszkałe przez uchodźców, których w środku nocy ewakuowano ze względu na „niebezpieczeństwo zawalenia budynków”. Zamknięto pobliskie bary, restauracje i dyskoteki, w tym słynny klub „Mołotow” i kultową stację benzynową Esso.

Budynki Esso od lat zaprzątają uwagę władz i mieszkańców Hamburga. Ich właścicielem jest deweloper Bayerische Hausbau, który ma zamiar w przyszłym roku domy te zburzyć i w ich miejscu wybudować obiekty mieszczące ok. 200 mieszkań i lokale użytkowe. Przeciwko tym planom powstała tzw. Inicjatywa Domów Esso, która domaga się utrzymania obecnej zabudowy i ochrony mieszkańców.

Źródło: Grecja w Ogniu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. bro 24.12.2013 10:24

    “…deweloper Bayerische Hausbau, który ma zamiar w przyszłym roku domy te zburzyć i w ich miejscu wybudować obiekty mieszczące ok. 200 mieszkań…’

    Obecnie w tych domach jest ponad 150 mieszkań, nie licząc pawilonów z lokalami użytkowymi

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.