Ciężarówki z Rosji i Białorusi nie mogą już wjeżdżać do Estonii

Opublikowano: 10.04.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1215

Od dziś obowiązuje zakaz przewozu towarów przez terytorium Unii Europejskiej, w tym w celach tranzytowych, dla przedsiębiorstw transportu drogowego towarów z siedzibą w Rosji i na Białorusi. Jest to część przyjętego wczoraj piątego pakietu sankcji UE. Ciężarówki, którym wczoraj udało się przekroczyć europejską granicę, będą mogły dostarczyć towar do klienta, po czym muszą wrócić do swojego kraju nie później niż 16 kwietnia br.

Minister gospodarki i infrastruktury Taavi Aas powiedział, że pełne skutki sankcji, które weszły w życie dzisiaj, staną się jasne w ciągu kilku tygodni. „Oczywiście część naszych przedsiębiorców nie otrzyma zamówionego towaru, ale wszelkie działania biznesowe, w taki czy inny sposób związane z naszym wschodnim sąsiadem, są zawsze ryzykowne” – powiedział Aas.

Sankcje pozostawiły państwom członkowskim swobodę w zakresie zwolnień dotyczących zakupu, importu lub transportu gazu ziemnego i ropy do Unii, w tym produktów rafinowanych, tytanu, aluminium, miedzi, niklu, palladu i rudy żelaza, jeśli to konieczne.

Państwo członkowskie może również ubiegać się o zwolnienie, w szczególności w przypadku zakupu, przywozu lub transportu środków farmaceutycznych, leków, produktów rolnych i spożywczych, w tym pszenicy, oraz w celach humanitarnych.

„Wprawdzie sankcje stały się ogólnoeuropejskie, o co prosiliśmy z Łotwą, Litwą i Polską, ale niestety pozostawiono każdemu krajowi możliwość wystąpienia o zwolnienia dla niektórych grup towarów. Czas pokaże, czy państwa członkowskie będą chciały tworzyć zwolnienia i w jakim zakresie, ale miejmy nadzieję, że nie otworzy to możliwości obchodzenia sankcji, a znaczenie sankcji nie zniknie” – dodał Aas.

Te pojazdy, które przewożą pocztę jako usługę powszechną i towary w tranzycie przez Unię Europejską między Obwodem Kaliningradzkim a Rosją, nie podlegają sankcjom.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

7

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.