Ciężarna katechetka zarazem wygrała i przegrała

Opublikowano: 28.12.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 748

Przepisy prawa pracy dotyczące ochrony kobiet w okresie ciąży mają zastosowanie również do katechetek – stwierdził Sąd Okręgowy w Krakowie. Jednocześnie uznał jednak, że ciężarna katechetka została zwolniona z pracy zgodnie z prawem.

Zakończyła się batalia Sylwii Z. o przywrócenie do pracy i odszkodowanie „z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu”.

Kobieta była nauczycielem mianowanym, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Prowadziła zajęcia katechezy przez osiemnaście lat. Została zwolniona, bo biskup diecezjalny cofnął jej imienne pisemne skierowanie do nauczania religii. Zrobił tak, ponieważ po rozwodzie katechetka zaczęła żyć w konkubinacie i na dodatek poczęła. Zdaniem szkoły, w której pracowała Sylwia Z., brak biskupiego skierowania oznaczał natychmiastowe rozwiązanie stosunku pracy.

Sąd pierwszej instancji uznał, że mianowanym nauczycielkom katechezy nie przysługuje w ogóle ochrona przed zwolnieniem w okresie ciąży, bo nie obowiązują ich te przepisy Kodeksu pracy, które zakazują wypowiadania i rozwiązywania umowy o pracę w okresie ciąży. Dlatego zastosowanie powinny mieć przepisy Karty Nauczyciela, które przewidują konieczność automatycznego rozwiązania umowy z katechetą, któremu biskup cofnął skierowanie.

Po wniesieniu apelacji Sąd Okręgowy w Krakowie uznał jednak inaczej. Wskazał, że art. 177 § 1 “Kodeksu pracy” zakazujący wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego obejmuje ochroną również katechetki. W takiej sytuacji pani Z. powinna być szczególnie chroniona jako kobieta w ciąży. Na nieszczęście dla nauczycielki sąd dodał też, że katechetka nie dopełniła przed początkiem roku szkolnego formalności i nie przedłużyła ważności biskupiego skierowania do nauczania religii w swojej szkole. W ocenie sądu było to wystarczającą przyczyną, która uzasadniała wypowiedzenie. Tym samym sąd zawyrokował, że „mimo szczególnej ochrony, w takiej sytuacji przepisy pozwalają na rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownicy”.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. sync 28.12.2016 13:21

    Zawszoni hipokryci. Osobiście znam dwóch księży jezuitów co mają dzieci, a jeden nawet z katechetką.
    Ciekawi mnie fakt tego konkubinatu. Drugi raz ślubu kościelnego raczej wziąć nie można. Ślub cywilny dla kościoła nie jest w żaden sposób związkiem uświęconym. Znaczy się kobieta po rozwodzie skazana jest na samotność?

  2. MichalR 28.12.2016 14:00

    Po prostu nie ma czegoś takiego jak rozwód. Co najwyżej można męża zamordować, pójść do spowiedzi i wyjść za mąż po raz drugi.

  3. Fenix 29.12.2016 09:43

    Szkoda słów na to bagno, ponad prawem religiantów ,sędziów, banksterów, polityków, tego całego syfu nierządu prawnego który nam zgotowali ci u władzy sprawowanej . Tfu !

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.