Ciepłownia geotermalna w Toruniu, po wielu perypetiach, otwarta

Opublikowano: 15.10.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1189

Wypowiedzenie umowy dotacji, ciągnąca się latami sprawa sądowa, polityczne ataki, zaniedbania ze strony wykonawcy… Toruńska geotermia ma swoją historię.

Świętej pamięci profesor Jan Szyszko twierdził, że wykorzystanie zasobów naturalnych przez Polskę ma strategiczne znaczenie. Jego były współpracownik, aktualnie doradca prezydenta, Paweł Sałek, powiedział: „Pan prof. Szyszko zawsze wspierał ten projekt, różnymi sposobami pomagał w realizacji, a jednocześnie doznał w życiu wielu przykrości związanych z tym, że właśnie ten projekt wspomagał”.

W 2007 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotował fundację “Lux Veritatis”, by ta wykonała odwiert badawczy. Wkrótce nastąpiło przejęcie władzy przez koalicję PO-PSL.

Narodowy Fundusz wypowiedział umowę dotacji, jak twierdzi Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowa Fundacji „Lux Veritatis”, bezpodstawnie. „Mieliśmy zawartą umowę, rozpoczętą inwestycję i zobowiązania podjęte na ok. 26 mln złotych”.

Wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Artur Michalski, powiedział, iż była to pierwsza tego typu decyzja w historii.

W sprawę zaangażowała się Rodzina Radia Maryja. 5 listopada 2008 r. z odwiertu wypłynęła gorąca woda. Z Funduszu zaś wypłynąć miało odszkodowanie, bo sprawa trafiła do sądu i trwała do 2016 roku.

Radio Maryja informuje: „Fundusz zapłacił blisko 26,5 mln zł odszkodowania za swoją błędną decyzję. Fundacja mogła walczyć nawet o 40 mln zł, ale zrezygnowała z należnych odsetek, aby nie obciążać Skarbu Państwa”.

Sędzia Mariusz Solka z Sądu Okręgowego w Warszawie argumentował wyrok tymi słowami: „W ocenie sądu wypowiedzenie umowy przez Fundusz było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i ustalonymi zwyczajami, skoro w wypowiedzeniu nie wskazano faktycznych i szczegółowych okoliczności uzasadniających wypowiedzenie”.

Janusz Piechociński, wicepremier w rządzie Donalda Tuska, orzekł: „Kwestia geotermii toruńskiej stała się elementem gry politycznej. To był główny powód, dla którego geotermia nie otrzymała publicznych środków, które powinna otrzymać”.

Autor: Michał Waligóra
Na podstawie: Radio Maryja
Wideo: YouTube.com [1] [2] [3] [4]
Źródło: MediaNarodowe.com

5

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stary Kulas 15.10.2022 15:30

    Nareszcie jakaś dobra wiadomość.
    Tymczasem Polakom wciąż wciska się g warte pompy ciepła z powietrza atmosferycznego, zamiast pionowych pomp z ciepła gruntowego.

  2. replikant3d 15.10.2022 17:43

    Robimy zakłady kiedy obiekt dozna serii ,,awarii,, Uniemożliwiającej jej działanie?..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.