Cichanouska kandydatką Kremla?

Opublikowano: 13.09.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 181

W poniedziałek 14 września odbędzie się kolejne spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów parlamentarnych i kół ws. sytuacji na Białorusi. Poprzednie miało miejsce dnia 26 sierpnia.

„Pan premier oraz przedstawiciele rządu zaprezentują aktualny rozwój sytuacji i wydarzeń na Białorusi oraz działania podejmowane przez polski rząd na rzecz pomocy i wspierania społeczeństwa obywatelskiego i wolnych mediów w tym kraju” – powiedział szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych i koła w Sejmie, w tym wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

Szef parlamentarnego zespołu ds. Białorusi Robert Tyszkiewicz (KO) zapowiada, że delegacja KO będzie chciała dowiedzieć się o realizacji zapowiadanych wcześniej inicjatyw. Chodzi przede wszystkim o „pomoc dla represjonowanych na Białorusi, pomoc dla niezależnych mediów i organizacji pozarządowych”.

Klub Lewicy z kolei ma poprosić o „uszczegółowienie elementów planu pomocowego dla Białorusi” – mówi szef klubu Krzysztof Gawkowski.

Na spotkaniu będą obecni także przedstawiciele PSL-Kukiz15. Poseł Marek Sawicki liczy na nowe informacje dotyczące samych wydarzeń na Białorusi.

„Myślę, że dobrze byłoby mieć pełne rozpoznanie, czy te ruchy na Białorusi, które są i przyjmowana przez naszych polityków pani Swiatłana Cichanouska, to są suwerenni ludzie Białorusi, czy jednak wysłannicy Kremla, bo polsko-ukraińska fundacja przesłała nam na maila informacje na temat pana Cichanouskiego, który po inwazji Rosji na Krym wspierał stronę rosyjską (…), więc jeśli to jest prawda, to mamy do czynienia na Białorusi z przewrotem kremlowskim, a nie z przewrotem narodowym” – powiedział.

Udział w rozmowach wezmą także posłowie koła Konfederacji. Jak zapowiedział poseł Jakub Kulesza, członkowie partii powtórzą w poniedziałek swoje postulaty.

„Pierwszy postulat to poszanowanie suwerenności, nie tylko Białorusi, ale wszystkich państw narodowych, z którymi utrzymujemy stosunki dyplomatyczne. Drugi postulat to dbanie o interesy Polaków na Białorusi. Trzeci to dążenie do pokoju i próba uniknięcia w jakikolwiek sposób rozwiązań siłowych, które mogłyby się skończyć krwawo” – podkreślił.

9 sierpnia na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie. Zgodnie z CKW zwyciężył obecny szef państwa Alaksandr Łukaszenka. Po podliczeniu wyników głosowania w miastach Białorusi rozpoczęły się masowe protesty, które doprowadziły do starć z funkcjonariuszami organów ścigania. Utworzona w republice Rada Koordynacyjna opozycji wezwała do kontynuacji protestów. Władze żądają zaprzestania nielegalnych działań.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
ARTUR
Użytkownik
ARTUR

Byłyby ” kosmiczne jaja ” a popierający opozycję wyszliby na idiotów.