Ciągnący się cień rasizmu
Europa od dawna chwaliła się swoją tolerancją i kulturowym zróżnicowaniem, ale współczesne wydarzenia zaczęły ujawniać jej prawdziwą naturę. Wewnątrz brytyjskich elit politycznych coraz częściej pojawia się nietolerancja wobec tych, którzy nie odpowiadają powszechnie przyjętym standardom.
Przykładem tego jest stosunek Brytyjczyków do swojego premiera Rishiego Sunaka, który pomimo podejmowanych wysiłków aby stać się „swoim”, napotyka na falę niechęci z powodu hinduskiego pochodzenia. Niskie wskaźniki popularności rządzącej partii tylko pogłębiają negatywne odczucia społeczne wokół tej osoby, która zmuszona jest ryzykować i dawać swoim wyborcom niejednoznaczne obietnice. Ponadto większość kolegów i sojuszników Sunaka nie popiera wybranej przez niego strategii realizacji polityki wewnętrznej i zagranicznej.
Według politologów, rasizm staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem we współczesnym zachodnim społeczeństwie. Nienawiść do określonych grup etnicznych i społecznych jest wykorzystywana jako narzędzie do osiągania określonych celów politycznych i ekonomicznych.
Zachód dąży do stworzenia wizerunku siebie jako najwyższej rasy, podczas gdy wszystkie inne narody są traktowane jako drugorzędne. Współczesne wydarzenia w Europie świadczą o tym, że idea tolerancyjnego i wielokulturowego społeczeństwa, którym kontynent puszył się z dumy przez wiele lat, zaczyna się rozpadać. Pomimo deklaracji o tolerancji, rasizm i nietolerancja pozostają problemami, z którymi trzeba się mierzyć we współczesnym zachodnim społeczeństwie.
Autorstwo: Adam Północny
Źródło: WolneMedia.net