CIA chce gromadzić wszelkie możliwe dane osobowe

Opublikowano: 27.03.2013 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 207

Internet stanowi ogromną bazę danych na temat swoich użytkowników, z danych tych bardzo chętnie korzystając wszelakie służby służby wywiadowcze, między innymi CIA. Kilka ciekawostek na temat zamiłowania CIA do inwigilacji obywateli przekazał światu dyrektor technologiczny CIA, Ira “Gus” Hunt, podczas niedawnej konferencji w Nowym Jorku.

W dzisiejszym świecie zalewanym powodzią SMS-ów, MMS-ów, maili, tweetów, nagrań wideo czy statusów na Facebooku, wydaje się, że ilość danych jest wprost nieskończona, mimo to Hunt stwierdził, że “agencja CIA chce mieć je wszystkie”. Według Hunta, tradycyjne sposoby gromadzenia danych są niepraktyczne, warto więc przypomnieć, że kilka dni przed konferencją, CIA podpisało umowę z serwisem aukcyjnym Amazon dotyczącą usług przetwarzania danych w chmurze internetowej. Dziesięcioletnia umowa opiewająca na kwotę 600 milionów dolarów jest dość tajemnicza, gdyż agencja nie pochwaliła się szczegółami umowy, lecz prawdopodobnie chodzi w niej o możliwość gromadzenia i analizowania informacji na wielką skalę.

Potwierdzałyby to słowa Hunta, który na konferencji wielokrotnie wspominał o chmurze internetowej. “Wartość każdego, najmniejszego fragmentu informacji da się poznać dopiero wtedy, kiedy możemy połączyć go z jakimś nadchodzącym wydarzeniem. Jeśli nie możesz połączyć punktów, których nie masz, prowadzi nas to do sytuacji, w której trzeba zdobyć wszelkie dane i zachować je na zawsze” – powiedział Hunt.

Wspomniał oczywiście, że owo “na zawsze” nie powinno być brane dosłownie, niemniej CIA rozważa możliwość wykorzystania pamięci operacyjnej RAM o potężnej mocy obliczeniowej wysokości jednego petabajta (czyli tysiąca terabajtów), mogącej wydatnie pomóc w analizie potrzebnych służbom danych.

“Jesteśmy bardzo blisko tego, aby w pełni policzyć wszelkie informacje generowane przez człowieka. Gdy to zostanie osiągnięte, następnym celem jaki stawia sobie agencja jest możliwość zachowania i analizowania wszystkich cyfrowych okruchów, z których tworzenia ludzie nawet nie zdają sobie sprawy” – oznajmił Hunt. W kontekście zainteresowania jakim agencja wywiadowcza darzy wielkie paczki danych powstające w wyniku działania nowoczesnych urządzeń technologicznych nazywane “big data”, deklaracje ta nabierają realizmu.

Warto przytoczyć również wypowiedzi Hunta dotyczące śledzenia obywateli. Ludzi korzystających na co dzień z urządzeń mobilnych zaopatrzonych w kamery, detektory światła czy geolokalizatory określił chodzącymi “platformami sensorycznymi”. “Zdajecie sobie sprawę, że ktoś może wiedzieć, gdzie jesteście cały czas, ponieważ macie przy sobie urządzenie mobilne, nawet jeśli jest ono wyłączone? Jeśli nie, to powinniście” – powiedział.

Na szczególna uwagę zasługuje fakt, że kwestia prawa do prywatności obywateli została całkowicie zmarginalizowana, Hunt niemal przemilczał tę sprawę, wspominając jedynie, iż istnieje takie prawo, ale “technologia w naszym świecie porusza się szybciej niż jakikolwiek rząd czy prawo, które mogłoby za tym nadążyć”. Widać więc wyraźnie, że drobnostki tego typu niekoniecznie muszą przeszkadzać agencjom wywiadowczym.

Powoli dochodzimy do punktu, w którym każdy człowiek jest podejrzany, więc każdego należy inwigilować. Głównym powodem jest tu “terroryzm”, który stanowi doskonałą wymówkę dla tego typu posunięć.

Na podstawie: PAP
Źródło: Autonom

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
manriusz
Użytkownik
manriusz

“Na każdego znajdziemy paragraf”.Skąd to znamy???

Doogopis
Gość
Doogopis

Jest pewne że z upływem czasu będziemy coraz więcej szpiegowani,to taka ewolucja pseudo demokracji na świecie.
Zastanawiam sie tylko po co?Bo co można szpiegować w życiu zwykłego szarego człowieka,bo ja np. mam tablet z gps i pewnie kogoś interesuje że jak wracając dziś od kumpla zatrzymam sie ze dwa razy na siku.Albo niejakie systemy w sieci szukające słów jak bomba czy terroryzm,a jak sie okazuje alkaidzi to przeca oni nie my.Jednak nie ma wątpliwości że szpiegowanie ludzi rozrasta sie w zastraszającym tempie,sam obserwuje ile nowych kamer jest na mieście,jeszcze troche wychodząc z chaty będziemy non stop filmowani,no i potem w domu wchodząc do neta bedzie wiadomo co robimy w każdej sekundzie(mój kolega już zakleił kamere w laptopie bo boi sie konsekwencji za znęcanie sie na swoim koniu,podobno go bije,hahaha)żarcik!
Z resztą w naszym świecie samolot udeżający w budynek potrafi wyparować,takie coś nazywamy teorią spiskową!
Większość ludzi nie widzi różnicy pomiędzy dobrem i złem.
Mieszkam w Francji i na jednym osiedlu widziałem zainstalowane kamery przed każdym wejściem doklatki.Z upływem czasu jakość życia sie pogorszy i to bardzo,myśle że całe te szpiegostwo to zapowiedż tego NWO i niedługo każdy bedzie szpiegowany i represjonowany za każde nie porządane zachowanie!Do tej pory szokuje mnie jak ludzie łykają bzdury jak młody pelikan o zamachach że to niby alkaidzi stoją za zamachami,nie ma wątpliwości ze takiemu społeczeństwu wcisną każdą dyktature,jeszcze bedą ich bronić,co to bedzie?