Chronicie morderców! Chcemy prawdy!

Opublikowano: 17.05.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 249

Inicjatorami wielkiego protestu jest dwóch ojców – muzułmanin z Sarajewa i Serb z Banja Luki, którzy stracili swoich synów. Obaj twierdzą, że zostali oni brutalnie zamordowani, ale policja wraz ze skorumpowanym rządem ukrywa sprawców. Ich historie poruszyły cały kraj. Kilka tysięcy obywateli solidarnie wyszło na ulice Sarajewa i Banja Luki, domagając się prawdy.

Protesty te są dla społeczeństwa Bośni przełomowe w tym sensie, że obywatele odrzucili żywe do tej pory podziały etniczne i jak za czasów Jugosławii, razem wyszli na ulice Serbowie, Bośniacy i Chorwaci.

Pierwszy z chłopaków, 22-letni Dženan Memić z Sarajewa, zginał w lutym 2016. Jego ojciec Muriz oskarża prokurator generalną Dalilę Burzić o niekompetencję. Śledztwo było wznawiane trzy razy. Mimo że chłopak – według relacji ojca – został pobity na śmierć, śledczy uznali, że uległ wypadkowi drogowemu i skazali dwóch kierowców vana, który rzekomo przejechał go w Sarajewie. Tymczasem Muriz Memić jest pewien, że doszło do morderstwa i własnymi kanałami zdążył już ustalić nawet tożsamość sprawców, ale nikt go nie słucha. Mówi, że ma dowody na to, że sfałszowano ekspertyzy biegłych. Zastanawia się, dlaczego policja chroni morderców.

W marcu zamordowany został natomiast 21-letni Serb z Banja Luki, David Dragicević. Policja po 6 dniach poszukiwania ustaliła, że utonął w rzece, choć na jego ciele znaleziono ślady okrutnych tortur. Miał być przypalany i masakrowany metalową rurką. To wszystko „umknęło” śledczym.

Ojciec Davida, Davor Dragicević, założył stowarzyszenie „Prawda dla Davida” i tak dowiedział się, że podobna historia wydarzyła się dwa lata temu w Sarajewie.

Przedwczoraj Bośniacy wyszli na ulice z transparentami „Chcemy prawdy” i „Chronicie morderców”. Początkowo domagali się cofnięcia awansu Dalili Burzić na sędzię Sądu Najwyższego. Demonstracja jednak szybko przekształciła się w ogólne antyrządowe protesty ponad podziałami przeciwko korupcji i niekompetencji polityków i służb.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
maj cher
Użytkownik
maj cher

Prawdopodobnie Jugosłowianie zaczynają rozumieć po co ich skłócono i podzielono.Polecam film w tym temacie “Mężczyźni nie płaczą” jest dostępny w necie za free.